Ste v očakávaní? Poradíme vám, ako si vypočítať výšku materskej

0 400

Materská dovolenka je obdobie počas ktorého budúca mamička poberá tehotenskú dávku zo sociálnej poisťovne. Týka sa teda iba tehotnej ženy a nikoho iného. Často si ju budúce mamičky pletú s rodičovskou dovolenkou, ktorá prichádza až po nej a ich finančná výmera sa líši. Ako správne vyrátať materskú dovolenku?

Dávka v tehotenstve sa ráta podľa toho v akom zamestnaneckom pomere sa nachádzate. Rozdiel je v tom, či ste zamestnanec, dobrovoľne poistená osoba alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

Aké sú podmienky vyplatenia tehotenskej dávky?

Podmienkou pre nárok na vyplatenie tejto dávky je nemocenské poistenie trvajúce 270 dní v posledných dvoch rokoch, a to do začiatku 13. týždňa tehotenstva. Popri tehotenskej dávke môžete ďalej vykonávať pracovnú činnosť bez obmedzenia, podnikať či poberať iné dávky.

Ako postupovať po 13. tom týždni tehotenstva?

Na to, aby ste si mohli nárokovať tehotenskú dávku, musí váš lekár vypísať žiadosť počas preventívnej prehliadky, a to po začiatku 13.teho týždňa tehotenstva. Vyhlásenie poistenky sa nachádza na druhej strane tlačiva a budúca mamička ho musí takisto vypísať.

Po vyplnení je potrebné tlačivo zaniesť do sociálnej poisťovne alebo ho tam poslať poštou. Druhou možnosťou ako zažiadať o tehotenskú dávku je cez online formulár na stránke sociálnej poisťovne, kde je tiež potrebné priložiť tlačivo od lekára.

Kto má nárok na tehotenskú dávku?

Nárok na tehotenskú dávku majú:

  • Zamestnankyňa

  • Povinne nemocensky poistená SZČO

  • Dobrovoľne nemocensky poistená osoba

  • Osoba, ktorá už nie je nemocensky poistená, ale je v ochrannej lehote

  • Poistenka, ktorá má prerušené povinné poistenie z dôvodu čerpania rodičovského príspevku

Od kedy je možné poberať tehotenskú dávku a ako dlho?

Tehotné ženy majú nárok na dávku v tehotenstve odo dňa zodpovedajúceho začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, a teda vlastne od začiatku 13. týždňa tehotenstva. Tehotenská dávka sa vypláca za kalendárne dni až do dňa pôrodu, a teda dňa skončenia tehotenstva.

Ako sa vypočíta výška tehotenskej dávky?

Ak je žena zamestnaná, dávka sa vypočítava z denného vymeriavacieho základu (DVZ) za rozhodujúce obdobie, čo je vo väčšine prípadov kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom vzniklo tehotenstvo.

Ak žena poberá rodičovský príspevok a je s dieťaťom doma a zároveň je stále zamestnaná, výpočet sa uskutoční z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý sa ráta ako 1/30 vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie dávky.

Výška tehotenského je 15 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného DVZ alebo z ich úhrnu. Nesmie byť nižšia ako dávka určená z 10 % maximálneho DVZ a vyššia ako dávka z maximálneho vymeriavacieho základu. Od januára 2023 je výška dennej dávky v rozmedzí 7,96 eura -11,94 eura.

Ak sa vám zdá proces na výpočet tehotenskej dávky príliš náročný, môžete použiť tehotenskú kalkulačku, ktorá urobí všetko za vás.

Zdroj obrázkov:

1. Margarita Shchipkova/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.