Snažíte sa popri výchove malých detí podnikať? S týmito tipmi je to možné

0 130

Kombinovať starostlivosť o deti s náročnou kariérou je možné, no vyžaduje si to zvýšenú pozornosť, plánovanie a vyváženie v podobe nasledujúcich krokov.

Naučte sa postupovať podľa plánu

Prvým krokom k dosiahnutiu úspechu v každom podnikaní, pri ktorom sa venujete aj starostlivosti o malé deti, je vytvorenie dobrej stratégie. Tá by sa mala skladať z detailného plánovania, pri ktorom sa myslí na efektívne využívanie času.

Journal of Management Studies tvrdí, že firmy, ktoré začlenia do svojej práce správny systém plánovania a organizácie, môžu zvýšiť svoj rast o 30 %. Iná štúdia zasa hovorí, že až 71 % rýchlo rastúcich spoločností využíva vo svojom biznise systémy alebo nástroje strategického a obchodného plánovania.

Aj keď vieme, že teória a prax sú úplne odlišné veci a nielen výchova detí dá človeku poriadne zabrať, naučiť sa vykonávať svoje kroky so správne nastaveným harmonogramom vám pomôže udržať medzi prácou a osobným životom rovnováhu a minimalizovať stres.

Nič sa samozrejme nestane, ak sa niektoré kroky vynechajú alebo nahradia inými a možno efektívnejšími. Avšak, vedomie, že je pred vami konkrétny zoznam úloh, ktoré dokážete v rámci daného pracovného času bez problémov zvládnuť, znamená nielen pre vaše telo a myseľ, ale aj rodinu dobré správy.

Vašim osobným asistentom na organizovanie každodenných úloh môže byť obyčajný „zošiť“, papierový diár, kancelársky program v počítači alebo aplikácia v mobile. Veľmi efektívnym pomocníkom je aj klasický alebo on-line kalendár, v ktorom si môžete všetko dopredu zaznačiť, zvýrazniť a nastaviť dôležité pripomenutia.

Zapojte do systému rodinu a partnera

Ak máte po svojom boku spoľahlivého partnera, nielen v prípade rodinného podniku, ale aj starostlivosti o deti nemusíte za všetko niesť zodpovednosť sami. Ak je to možné, zapojte do výchovy a opatery detí aj partnera či iných členov rodiny. Spoločné úsilie vám umožní mať viac času na prácu a príjemne strávené chvíle s rodinou.

Vytvorte si flexibilné pracovné prostredie

Ďalším dobrým tipom, ako si uľahčiť podnikanie kombinované so starostlivosťou o rodinu, je vytvorenie optimálnych pracovných podmienok na prácu. Aj v tomto prípade je možné využiť niekoľko efektívnych riešení, ktoré majú zmysel.

So službou virtuálnej kancelárie si napríklad šetríte nielen čas, ale aj peniaze, a pritom máte postarané o dobrú povesť firmy, pretože tá je registrovaná na sídle v dobrej lokalite. Využiť však môžete aj niečo jednoduchšie a dostupnejšie, čím je dostatočný prísun čerstvého vzduchu do miestnosti, v ktorej pracujete. Dôvod? Čerstvý vzduch môže, rovnako ako lahodná káva, zvýšiť vašu koncentráciu a pozornosť pri práci tým, že zlepšuje prísun kyslíka do mozgu a odstraňuje potenciálne rušivé látky vo vnútornom prostredí, čím zvyšuje celkovú efektivitu a jasnosť mysle.

Aj prirodzené denné svetlo môže zlepšiť vašu schopnosť sústrediť sa na prácu, pretože stimuluje produkciu hormónov, ktoré ovplyvňujú bdelosť a náladu, a zároveň poskytuje lepšiu kvalitu osvetlenia ako umelé svetlo, čo prispieva k efektívnejšiemu a pohodlnejšiemu pracovnému prostrediu.

Aj takéto alebo iné podobné jednoduché riešenia vám umožnia bez problémov prispôsobiť si pracovný čas potrebám svojich detí.

Využite outsourcing alebo inú odbornú pomoc

Biznis je neustály kolotoč vybavovania rôznych vecí v ktorúkoľvek hodinu. Aby preto takéto situácie neohrozili vašu rodinu, nebojte sa využiť služby opatrovateľky. Umožní vám to mať viac voľného času na svoje podnikanie a zároveň zabezpečiť, aby vaše deti mali dostatočnú starostlivosť.

Prioritizujte a delegujte dôležité úlohy

Využitie odborných poradenských služieb oceníte aj v prípade samotného podnikania. Aj tu platí, že nie všetky činnosti musíte robiť sami. Naopak, úlohy, o ktorých viete, že ich niekto vo vašom okolí zvládne lepšie a za prijateľnú odmenu, delegujte. Uvidíte, že vám, biznisu aj rodine to prospeje a ušetríte si nielen čas, ale aj peniaze.

Zvážte materskú škôlku

Ak je toho na vás predsa len moc, možno by nebolo zlé zvážiť predškolské zariadenie. Kedy je ale vhodné začať vodiť dieťa do materskej školy?

Toto rozhodnutie ovplyvňuje viacero faktorov, vrátane individuálnych potrieb dieťaťa a rodinnej situácie. Vplyvnými činiteľmi je napríklad vek dieťaťa. Väčšina detí začína dochádzať do škôlky okolo 3 až 4 rokov.

Zohľadniť sa oplatí aj emocionálnu a sociálnu pripravenosť dieťaťa na oddelenie od rodičov a interakciu s inými deťmi. Niektoré ratolesti sú pripravené skôr, iným to trvá dlhšie. Zvážte tiež rodinné okolnosti, zdravotné potreby dieťaťa, dostupnosť zariadenia a preferencie.

Myslite na seba a odpočinok

Na záver asi to najdôležitejšie. Popri tom obrovskom zhone je dobré myslieť aj na seba a svoje zdravie, ktoré máme len jedno. Ak nebudete v dobrej fyzickej a duševnej pohode, odnesiete si to nielen vy, ale aj podnik a celé vaše okolie.

Ako sa najlepšie odreagovať?

Odreagovať sa môžete so svojou obľúbenou knihou a šálkou teplého bylinkového čaju. Bylinkový čaj má ukľudňujúci účinok, pretože obsahuje výťažky z bylín, v ktorých sú látky s možnými antioxidačnými a relaxačnými vlastnosťami, ako napríklad kamilka, mäta, levanduľa alebo valeriána. Látky z týchto byliniek môžu pomôcť uvoľniť vaše svaly, zmierniť stres a podporiť celkový relaxačný stav.

Skvelým tipom na uvoľnenie môže byť aj jednoduchý výlet do prírody, prípadne prechádzka, na ktorej si okrem krásnych výhľadov môžete vychutnať aj čerstvý vzduch, odreagovať sa od bežných povinností a zároveň rozhýbať telo.

Vychovávať malé deti a dosahovať úspech v podnikaní môže byť náročné, ale nie nemožné. Dôležité je mať jasné priority, plánovať si čas a neváhať využiť dostupné zdroje a podporu. S odhodlaním, flexibilitou a láskou k svojim deťom môžete dosiahnuť úspech vo svojom podnikaní a zároveň vytvoriť pohodlný a šťastný domov pre vašu rodinu.

Zdroj obrázka: FamVeld/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.