10 osvedčených tipov na prežitie vírusovej sezóny bez následkov

0 163

Ak máte vážne zdravotné problémy, je dôležité konzultovať konkrétne kroky s lekárom. Nasledujúce tipy môžete využiť na podporu liečby prvých príznakov vírusového ochorenia alebo v rámci prevencie jeho vzniku.

Dostatok odpočinku vo forme kvalitného spánku

Aby sa mohol váš imunitný systém správne brániť proti infekciám, dôležité je dopriať organizmu dostatočný odpočinok, ideálne vo forme kvalitného spánku. Prečo?

Počas hlbokého spánku telo produkuje viac protilátok, ktoré sú dôležité pre boj proti infekciám a chorobám. Zdravý spánok podporuje tiež produkciu anti-zápalových cytokínov, ktoré môžu pomáhať v boji proti zápalovým procesom v tele.

Mimochodom, vedeli ste že, cytokíny sú skutočne fascinujúcimi molekulami v oblasti imunitného systému a biológie. Slúžia ako prostriedok komunikácie medzi bunkami imunitného systému a ďalšími bunkami v tele. Tieto malé proteíny a glykoproteíny pomáhajú telu signalizovať, kedy je potrebné začať proti infekcii alebo zápalu bojovať, a kedy je čas túto reakciu zastaviť.

Je všeobecne známe, že počas spánku má telo príležitosť opraviť poškodené bunky a tkanivá. Naopak, nedostatok spánku môže zvýšiť hladinu stresu v tele, ktorý podľa vedcov oslabuje imunitný systém tým, že zvyšuje hladiny hormónov v krvi, ktoré môžu spomaliť dodávanie určitých zlúčenín, napríklad spomínaných cytokínov na vírusom alebo poranením zasiahnuté miesto.

Dobrý spánok zvyšuje aj aktivitu T-buniek, ktoré pomáhajú pri rozpoznávaní a likvidácii infikovaných celul (odb. buniek).

Dostatočný príjem tekutín

Aby ste sťažili vírusom cestu do vášho tela, je dôležitý aj dostatočný prísun tekutín. Pite veľa vody, bylinných čajov a vývarov na udržanie hydratácie. Okrem toho vám dostatočný prísun tekutín môže pomôcť riediť hlien a uvoľniť hrdlo, kašeľ i nádchu.

Teplé nápoje

Aj teplé nápoje, ako je napríklad čaj s medom a citrónom alebo horúce mlieko s medom, môžu pomôcť zmierňovať bolesť hrdla a podporovať riedenie hlienu. Prvým prínosom tohto riešenia je teplota tekutiny, ktorá v tých vyšších stupňoch pomáha rozšíriť dýchacie cesty, čím uľahčuje dýchanie. Okrem toho sa v teplom čaji lepšie uvoľňujú antioxidačné látky z bylín alebo iných prísad, ktoré môžu podporiť imunitný systém a zmierňovať zápalové príznaky.

Med a citrón

Med má protizápalové, antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierňovať bolesť v krku a zmierniť zápal dýchacích ciest. Rovnako ide o energiu v podobe rýchlo stráviteľného cukru, čo je pre oslabený organizmus počas chrípky dôležité. Okrem toho obsahuje med aj vitamíny a minerály, ktoré môžu prispieť k podpore imunitného systému pri boji proti vírusu chrípky.

Asi najsilnejším prostriedkom pri boji s vírusovými ochoreniami je spolu s vitamínom D aj vitamín C, takže ďalšou dobrou cestou je zásobiť sa jeho adekvátnym množstvom. Citrón je v tomto smere ideálne riešenie, pretože obsahuje jeho vysoké množstvo.

Jeden kvalitný citrón v sebe údajne skrýva viac ako 130 % dennej odporúčanej dávky „céčka“, takže ak sa chcete zbaviť vírusu čo najskôr, vytvorte si jeho dostatočné zásoby. Okrem toho má citrón aj antioxidačné vlastnosti a môže pomôcť pri detoxikácii organizmu.

Kombinácia medu a citrónu má teda v prípade vypuknutia vírusového ochorenia obrovský zmysel.

Vlhký vzduch

Zhoršiť obranyschopnosť organizmu môže aj suchý vzduch v interiéri, pretože spôsobuje vysušenie sliznice, jej podráždenie a bolesť hrdla. Naopak, vlhkejší vzduch dokáže toto podráždenie a bolesť nielen zmierniť, ale tiež uvoľniť hlieny a uľahčiť dýchanie.

Na zvýšenie obsahu vlhkosti v interiéri, najmä v bytoch, môžete využiť viacero spôsobov. Jednoduchou cestou je obyčajné vetranie oknom. Prípadne použitie špeciálneho zvlhčovača, do ktorého si môžete pridať aj rôzne esenciálne oleje.

Pri nádche je napríklad skvelá eukalyptová esencia, pretože obsahuje látky s dekongestivnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú otvoriť nosné cesty, uľahčiť dýchanie a zmierniť zápaly v dýchacích cestách.

Riedidlá hlienu

Ak je sprievodným prejavom vírusového ochorenia aj nadmerná tvorba hlienu, ktorý sa ale nemôže dostať z tela von, zrejme stále málo pijete. Problémom je tiež suchý vzduch v okolí, ktorý treba zvlhčiť. Pomôcť vedia aj spomínané teplé nápoje, expektoračné lieky, masti alebo inhalácie.

Oplachovanie nosa a hrdla

K lepšiemu zvládaniu chrípky prispieva aj používanie rôznych fyziologických a soľných roztokov na oplachovanie nosa alebo hrdla. Soľ, ideálne tá morská, je dobrá na inhaláciu, pretože pomáha rozpúšťať hlien, má protizápalové účinky, antimikrobiálne vlastnosti a zvlhčuje sliznicu dýchacích ciest. Je to zároveň prírodná a bezpečná metóda, ktorá môže pomôcť nielen pri dýchacích problémoch.

Odpočinok

Ak ste chorí, dajte si voľno a nedávajte svojmu telu príliš veľa záťaže, vyhnite sa fyzickej námahe a stresu. Oddych je nápomocný, pretože počas jeho priebehu má organizmus príležitosť opraviť tkanivá, regenerovať bunky a obnoviť energetické zásoby, čo pomáha telu zotaviť sa po stresových situáciách, bojovať proti infekciám a udržiavať optimálne fyzické a psychické zdravie.

Lieky na prvé príznaky

Pri prvých príznakoch vedia byť nápomocné aj voľnopredajné lieky určené na zmiernenie bolesti hrdla, teploty alebo kašľa. Pred ich výberom a užívaním sa ale nezabudnite poradiť s lekárom alebo farmaceutom.

Prípadne to skúste prírodnou cestou v podobe cibule, cesnaku a iných podobných rokmi overených spôsobov. Táto cesta je však ideálna viac menej vtedy, ak si môžete dovoliť zostať doma a nezaťažovať nepríjemnými pachmi a vôňami kolegov v práci.

Vakcinácia

Ak je k dispozícii dostupná aj vakcína proti aktuálnym vírusom, nezabudnite sa zaočkovať, pretože aj to môže byť účinný spôsob, ako sa ochrániť pred viacerými a dnes veľmi nebezpečnými vírusovými infekciami.

Samozrejmosťou je tiež zdravý životný štýl, pohyb a pozitívna nálada, s ktorou zvládnete ľahšie akúkoľvek náročnú situáciu.

Zdroj obrázka: New Africa/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.