Ako byť aj po dlhom dni v práci svojim deťom skvelým rodičom?

0 19

Rodina a práca predstavujú dve z najdôležitejších sfér nášho života. Nájsť však medzi prácou a rodinným životom rovnováhu je pre mnohých pracujúcich rodičov obrovskou výzvou. Veľmi často sa dokonca stáva, že po dni plnom povinností a úloh sa náš návrat domov mení na utrpenie, obzvlášť, ak ide o zachovanie kvalitného vzťahu s deťmi. Ako sa tomuto nepríjemnému scenáru vyhnúť?

Ako aj po dlhom dni v práci zostať príjemným a pozitívnym rodičom?

    1. Majte na pamäti vlastné potreby

Pred odchodom z práce si urobte krátku kontrolu. Nestarajte sa o večerné povinnosti s prázdnym žalúdkom a smädom, pretože hlad alebo smäd môžu vyvolať netrpezlivosť a nervozitu. Ak bol váš deň hektický, uistite sa, že si pred vyzdvihnutím detí dáte pohár vody a zdravú pochúťku, aby ste si doplnili energiu.

Ak vás náročná práca vystresovala, na pár sekúnd si zatvorte oči a zhlboka a pomaly dýchajte. Váš mozog sa prekrví a telo pomalým dýchaním upokojí, vďaka čomu sa môžete cítiť o niečo lepšie. Aj keď sa možno o pár sekúnd zdržíte, dôležité je, že prídete domov v správnom psychickom aj fyzickom rozpoložení.

    1. Budujte vzťah

Príchod z práce domov je zmenou, ktorá si z vašej strany vyžaduje určité úsilie. Nie je však dobré, ak to budete brať ako sériu rutinných úloh, ktoré treba splniť bez venovanej pozornosti deťom. Ak toto myslenie preformulujete a nebudete sa pozerať na rodičovstvo ako na sériu úloh, ktoré treba dokončiť, ale ako na vzťah, ktorý treba vybudovať, otvára to potenciál pre inú dynamiku života.

Snažte sa preto po príchode domov (okrem povinností) vždy urobiť aspoň jednu vec, ktorou si medzi deťmi vybudujete alebo upevníte dobrý vzťah, čo nemusí byť vôbec zložité, pretože aj tu záleží predovšetkým na kvalitných momentoch.

    1. Naučte sa pracovať so svojou pozornosťou

Skĺznuť po náročnej práci a únave do pasce ignorovania detí je veľmi jednoduché. Nečakajte však na to, aby si deti od vás svoju pozornosť vyžiadali správaním, ktoré sa vám nepáči. Dôvodom je fakt, že najmenší majú tendenciu svoje pútavé správanie opakovať.

Takže pokiaľ bude vaša najväčšia dávka pozornosti, ktorú dnes večer vaše deti od vás dostanú, za odmietnutie čistenia zubov, je pravdepodobné, že to možno zopakujú aj zajtra. Skúste toto smerovanie zmeniť, pretože rozhodujúcou otázkou nie je to, koľko pozornosti deťom venujete, ale kam ju smerujete.

Byť po náročnom dni v práci zároveň aj skvelým rodičom možno nie je vždy hračka, ale s pomocou správnych krokov a dobrej organizácie času sa dá aj táto úloha bez problémov zvládnuť.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.