Už aprílové dni nám ukázali, že odchod zimy môžu veľmi rýchlo a bez varovania vystriedať nie vždy príjemné a vysoké, takmer letné teploty, na ktoré majú tehotné ženy zníženú toleranciu. Dôvodom je ich mierne vyššia telesná teplota, ktorá sa v zime cení, v lete je však neželaným spoločníkom.
Ako si v takomto prípade poradiť a pripraviť sa na horúce počasie?
-
-
Myslite na dostatočný príjem tekutín
-
Pokiaľ počas tehotenstva bojujete s horúčavami, asi najlepším samozrejmým riešením je schladiť sa. Znamená to vyhýbať sa priamemu slnku a potom byť dobre hydratovaná.
Aj keď to nie je možno pre vás vždy príjemné a prirodzené, dôležité je zásobiť vaše telo dostatočným množstvom vody. Za deň by ste mali do seba dostať minimálne dva litre, alebo 8 až 10 pohárov tekutiny. Telo vás na prípadný nedostatok tekutín upozorní svojím sofistikovaným systémom, ktorým je smäd. Je však oveľa lepšie na tento signál nečakať a dodávať organizmu vodu v priebehu celého dňa. Rozhodujúce slovo má tiež to, čo pijete.
Zabudnite na drahé izotonické tekutiny a šumivé nápoje, pokiaľ nie sú ich obsahom prospešné minerálne látky. Stará dobrá H2O je to, čo zaberie a uhasí smäd najlepšie. Pozor si dajte aj na alkohol, pretože ide o takzvaný „bunkový jed“, ktorý môže pri pravidelnom príjme prenikať placentou a ovplyvňovať rast plodu, viesť k dysfunkcii jeho centrálneho nervového systému a spôsobiť potom u dieťaťa hyperaktivitu, poruchy správania, učenia sa, pozornosti alebo intelektu.
Ak si to neviete predstaviť bez kávy a kofeínu, malé denné dávky sú možné. Pre tehotné ženy je podľa odborníkov bezpečná denná dávka menej ako 200 mg kofeínu. Tu si však treba uvedomiť, že kofeín sa nachádza aj v niektorých druhoch čaju, sladených nápojoch alebo v čokoláde.
-
-
Dajte si pozor na edém
-
Dostatočná hydratácia tela je dôležitá, ak je však tekutina v tele dlhodobo zadržiavaná, môže spôsobiť nielen pri sedavom životnom štýle opuch. V tehotenstve býva častým dôvodom edému tela aj zmena využívania bielkovín v metabolizme a zväčšovanie maternice, ktorá môže tlačiť na žily v nohách a spomaľovať prietok krvi.
Opuchmi rôznych častí tela počas gravidity trpí až 75 % žien. Najčastejšie sa tieto stavy objavujú po 20. týždni tehotenstva alebo v jeho závere. Znepríjemniť vedia najmä večerné hodiny a postihnúť môžu najmä nohy, ruky, ale aj tvár.
Vyhnúť sa tomuto stavu môžete tak, že zo stravy vylúčite nadmerné množstvá soli a nahradíte ich dôležitou vlákninou. Aj keď je to možno s väčším bruškom ťažšie, prospieť a predísť edémom môžete aj intenzívnejším pohybom, ktorý treba konzultovať s lekárom. Ten vám nakoniec môže odporučiť aj špeciálne kompresné ponožky alebo bandáž na zmiernenie opuchu, ktorý nie je dobré podceňovať ani v bežnom stave, keď nie ste tehotná.
-
-
Chráňte svoju pokožku a hlavu
-
Počas tehotenstva získava pokožka ženy, okrem iného, extra dávky pigmentu, vďaka čomu je obzvlášť náchylná na poškodenie slnkom. Najviac problémovou je tvár v oblasti čela, v okolí očí alebo líc, kde sa môžu objaviť väčšie zmeny vo farbe pigmentu, čo môže škodlivé UV žiarenie ešte zhoršiť.
Takýmto stavom sa je najlepšie vyhnúť elimináciou pobytu na priamom slnku. Ak to nie je možné, pleťová kozmetika s ochranným faktorom 50 a klobúk na hlave sú skvelé riešenie. V prípade, že nejaké poškodenie pokožky slnkom predsa len nastane, pomôcť vyriešiť situáciu môže nielen odborný lekár, ale aj chladivé hydratačné krémy.
-
-
Prečo sú vyššie teploty ovzdušia počas tehotenstva problém?
-
Vplývať na špecifický ľudský organizmus môže viacero faktorov, dôvodom návalov tepla počas tehotenstva však najčastejšie bývajú prebiehajúce hormonálne zmeny a zvýšený prietok krvi. Podľa odborníkov sa cirkulácia krvi u tehotných žien zvyšuje až o 50 %.
Ide o automatický systém, ktorý si organizmus spustí sám a často už v prvých dňoch tehotenstva ním telo ženy pripravuje na špecifické požiadavky vyvíjajúceho sa plodu, čo je správne, ale nie vždy príjemné.
Prebiehajúce hormonálne zmeny a rýchlejšia cirkulácia krvi môže vyvolať nielen zmeny nálad, nevoľnosť, ale aj návaly tepla, ktoré môžu byť počas horúcich letných dní neznesiteľné a často život s bruškom komplikujúce.
Ako ste sa mali možnosť presvedčiť, aj v takýchto situáciách si môžete pomôcť. Situáciu rozhodne netreba podceňovať, pretože okrem ochrany svojho tela (vhodným správaním) prispievate aj k plnohodnotnému vývoju dieťaťa v brušku.
Autor foto: MS