Napriek tomu, že až 71 % zemského povrchu tvorí voda, veľmi veľa ľudí, vrátane malých detí, má z nej strach. Žiaľ panická obava z vody môže pre človeka znamenať oveľa väčšie riziko, ako len neschopnosť reprezentovať našu krajinu na olympijských hrách. Plávanie je základnou zručnosťou, ktorá môže pomôcť deťom zachrániť život v prípade nebezpečia vo vode. Prekonanie strachu z vody im tiež poskytne väčšiu dôveru vo vodné prostredie, čo môže zlepšiť ich pohodu a kvalitu života.
Realita je však často úplne iná a výlety mnohých detí k vode sú sprevádzané známymi signálmi v podobe hlasných výkrikov, z ktorých rodičom v žilách doslova „tuhne krv“, v lepšom prípade sa k vám deti „prisajú“ ako kliešť, pretože pri pohľade na hladinu vody v bazéne, mori alebo jazere podliehajú panike a obave, že sa v tejto obrovskej kvapaline stratia.
V takýchto prípadoch sú letné dovolenky pri mori bezpredmetné a rodičia sú nútení hľadať náhradu, čo však nie je dobré riešenie, pretože naučiť deti plávať má obrovský zmysel. Ako ale na to, keď má vaše dieťa z vody strach?
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste svojim ratolestiam pomohli prekonať toto nepohodlie a naučili ich aspoň základným plavecký zručnostiam a obavy z vody eliminovali na minimum.
-
-
Snažte sa odhaliť príčinu strachu
-
Pomôcť vášmu dieťaťu môžete najlepšie tak, že sa budete snažiť odstrániť z jeho života a mysle príčinu, ktorá spôsobuje konkrétny blok. Ako ale na to? Veď každé malé bábätko sa predsa vo vani alebo v bazéne s radosťou „čľapká“? Dôvodom môže byť, že ako deti starnú, z rôznych príčin si vypestujú v sebe strach z vody, takže vašou úlohou je zistiť, čo sa vlastne zmenilo?
Existuje niekoľko možných dôvodov pre rozvoj strachu z vody:
-
Uvedomenie si rozľahlosti vodnej plochy
-
Uvedomenie si, že voda môže byť nebezpečná
-
Neschopnosť naučiť sa racionalizovať svoje obavy
U starších detí môže byť strach z vody aj výsledkom nepríjemného zážitku, od vody v nose cez pošmyknutie sa v bazéne až po sledovanie strašidelného filmu s monštrom v jazere. Dôležité je, že ak budete o dôvodoch strachu vášho dieťaťa z vody vedieť, môžete mu pomôcť logickou a rozumnou cestou jeho obavy vyvrátiť a postupne ho presvedčiť, že nič zlé mu nehrozí.
-
-
Prečo je pobyt pri vode dôležitý a zdravý?
-
Pobyt v blízkosti vody má upokojujúci účinok, čo môže znižovať váš aj detský stres a napätie. V blízkosti vody a vodopádov je dokonca vyššia koncentrácia aniónov, čo sú častice v ovzduší známe svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Anióny majú schopnosť zlepšiť vašu náladu, podporiť imunitný systém, zvýšiť energiu a zlepšiť kvalitu spánku.
Pri plávaní alebo kúpaní vo vode prospejete aj fyzickej kondičke, pretože do pohybu a posilnenia zároveň vy aj vaše deti zapájate jednotlivé svaly a kĺby tela, takže sa udržujete v dobrej kondičke. Avšak, keďže malým deťom takéto argumenty nič moc nehovoria, zbaviť strachu ich musíte inak. Ako?
-
-
Začnite v malom a bezpečnom prostredí
-
Dobrou správou je, že ako rodič máte k dispozícii rôzne nástroje, ktoré vášmu dieťaťu pomôžu racionalizovať a prekonať jeho strach. Bude si to samozrejme vyžadovať svoj čas, trpezlivosť a veľa empatie. Dôležité však je, že aj deti, ktoré sa boja vody, sa môžu naučiť spolu s vami si prítomnosť vody užívať, čo je dobrá správa.
Najlepším prístupom je začať s individuálnymi lekciami, na ktorých budú prítomní aj samotní rodičia, čo dáva deťom šancu zažiť vodu v bezpečnom prostredí a v blízkosti pre nich najdôveryhodnejšieho človeka. Navyše, na kurzoch sú veľmi často prítomné aj iné deti, čo môže tým vašim pomôcť nájsť väčšiu odvahu a zistiť, že v tom nie sú samé a jediné, čo majú strach z vody.
Významnú úlohu v úspechu zohráva aj voľba menšieho a na úvod bezpečnejšieho prostredia, ktorým je malý bazén na dvore v záhrade alebo mestský bazén s plytkou vodou. Dôležité je držať sa na úvod pri kraji, dokonca aj samotné sedenie pri hre s balónmi vo vode a pohodlie je pre deti skvelé na odbúranie strachu a stresu. Postupom času môžete spoločne jednotlivé hranice prekračovať, naučiť sa dokonca plávať a dostať sa do bodu, kedy sa dieťa strachu úplne zbaví, pretože preň nemá reálne dôvody.
-
-
V akom veku je vhodné učiť deti plávať?
-
Plávaniu sa dieťa dobre naučí zvyčajne v rozmedzí 5 až 6 rokov, pričom existuje viacero spôsobov, ako si túto činnosť osvojiť. Ak si na to ako rodič netrúfate, môžete zvážiť kurz alebo prítomnosť odborníka. Častý tréning je predpokladom väčšieho úspechu. Svoje opodstatnenie má pre malé deti a ich uľahčenie pobytu vo vode aj špeciálna plavecká výbava.
Ide o záchrannú vestičku, nafukovacie rukávniky, pásy, plavecké okuliare, rôzne druhy kolies, nafukovačiek a iných podobných pomôcok, s ktorými bude kúpanie na dovolenke bezpečnou zábavou.
Tak to vyskúšajte, vyzbrojte sa trpezlivosťou a kvalitnými pomôckami, s ktorými bude kúpanie v lete pre všetkých príjemným osviežením aj zábavou zároveň.
Autor foto: MS