Pravidlá týkajúce sa detí a TV, ktoré by ste mali zaviesť aj u vás doma

0 106

Veľa rodičov, ktorí chcú mať nejakým spôsobom pod kontrolou „vzťah“ ich detí a TV, sa zameriava takmer výlučne na čas, ktorý deti pred televízorom trávia. Iste, s pozeraním telky to netreba preháňať (to v konečnom dôsledku platí aj u dospelých), ale čo sa týka detí, dôležitejšie sú iné veci, než len prísne stráženie času na minútu presne.

Kedy a kde sledovať, či nesledovať TV?

Aby sa vaše dieťa nestalo závislým na pozeraní TV, nemala by byť táto činnosť esenciálna pre vašu domácnosť. V prvom rade by ste tak doma nemali mať viac ako jeden televízor. Takže žiadna ďalšia telka v kuchyni, v spálni, či nebodaj v detskej izbe!

Ďalej je dôležité, aby bol televízor zapnutý len vtedy, ak ho niekto v domácnosti aktívne sleduje. Veľa ľudí si totiž televízor púšťa ako zvukovú kulisu k iným činnostiam a tak ho zapínajú aj vtedy, keď si ho neplánujú vôbec všímať. Keď sa tomuto vyvarujete aj vaše dieťa sa naučí, že pozeranie TV je činnosť prebiehajúca v určitom čase a po nej treba televízor vypnúť.

Už sme spomínali, že do kuchyne televízor nepatrí. Rovnako je však dôležité, aby ste si „kuchyňu“ neprenášali k televízoru. Áno, na mysli máme jedenie v obývačke pred telkou. Pri jedení sa treba venovať jedlu, prípadne vzájomnému dialógu (keď sa spoločne zídete pri stole). A učiť to treba aj vaše deti.

A čo sledovaný obsah?

Dôležitý je samozrejme aj obsah, ktorý vaše dieťa v TV sleduje. Samozrejme, toto je plne v kompetencii vás ako rodiča. Nejde pritom len o filtrovanie násilného alebo sexuálneho obsahu, celkovo treba výber obsahu prispôsobovať veku dieťaťa a uprednostňovať obsah, ktorý bude pre dieťa skutočným prínosom.

Špeciálne teraz spomenieme večerné správy. Čo sa obsahu v TV týka, veľakrát sú práve správy tým najsledovanejším. Nemali by ste ich však pozerať s vašimi deťmi. A nemyslíme len reportáže, pred ktorými moderátori upozorňujú, že nie sú vhodné pre maloletých divákov. Celkovo dieťa obsahu správ nerozumie a negatívne reportáže v ňom môžu vyvolávať strach a úzkosť.

Naopak, detské programy sledujte spolu so svojimi deťmi. To, že je nejaký program v TV určený pre deti, ešte neznamená, že dieťa všetkému porozumie. A aj v takýchto prípadoch bude preň dobré, keď vás bude mať na blízku, aby ste mu mohli takéto veci vysvetliť.

Foto: autor MS

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.