Čo by ste mali vedieť pred kúpou prvého detského odrážadla?

0 24

S príchodom teplejších dní začali ľudia vyťahovať svoje bicykle, čo na cestách rozhodne vidieť. Cyklistika je skrátka veľmi obľúbená aktivita. Chcete k nej viesť aj svoje deti? Vďaka detským odrážadlám môžete začať už od útleho veku.

Kedy kúpiť prvé odrážadlo?

Dalo by sa povedať, že malé dieťa je pripravené na svoje prvé odrážadlo v momente, ako sa naučí chodiť. Preto nie je problém nájsť na trhu odrážadlá určené napríklad aj pre deti od 18 mesiacov. Samozrejme, každé dieťa je iné, takže sa nedá presne určiť jedna veková hranica ideálna na prvé odrážadlo. Zistíte to sami.

Aká je správna výška sedadla?

Samozrejme, vek alebo skôr výška dieťaťa budú hrať pri výbere odrážadla dôležitú úlohu. Pri výbere sa riaďte výškou sedadla v najnižšej polohe. Ak bude vášmu dieťaťu vyhovovať, nebude problém postupom času výšku sedadla zvyšovať.

V začiatkoch je dobré, ak dieťa dočiahne zo sedadla na zem takmer celou plochou chodidiel. Najlepšie je tak vyberať odrážadlo spolu s dieťaťom (ak vám umožní takýmto spôsobom vybrať vhodnú výšku) alebo môžete skúsiť dieťaťu doma zmerať výšku rozkroku od zeme počas toho, ako bude stáť s mierne rozkročenými nohami.

Čo si všímať z hľadiska bezpečnosti?

Dôležitá je tiež bezpečnosť. Všímajte si hlavne to, či sa na odrážadle náhodou nevyskytujú ostré hrany, či zakončenia, prípadne komponenty, ktoré by sa mohli ľahko zlomiť a takéto zakončenia vytvoriť. Z hľadiska bezpečnosti by odrážadlo malo mať tiež zaoblené rukoväte a obmedzené otočenie riadidiel, aby sa predišlo pretočeniu a zablokovaniu predného kolesa počas jazdy.

Aké materiály sú ideálne?

Prejdime k materiálom. Čo sa rámu odrážadla týka, ideálne sú také materiály, ktoré kombinujú nízku váhu a dobrú odolnosť. Menovite môžeme spomenúť hliníkové zliatiny, kompozitné materiály, ale aj drevo.

Rozhodne k tomu nepristupujte tak, že ťažší = lepší. Myslite na to, že aj vaše dieťa by malo byť schopné odrážadlo zdvihnúť. A keď budete musieť odrážadlo na prechádzke z akéhokoľvek dôvodu niesť, tiež oceníte, keď nebude zbytočne ťažké.

Aj pri ráfikoch je dobré sa vyhýbať ťažkým materiálom. Tu je ideálom hliník a k tomu kvalitné ložiskové osadenie. Ide o overenú klasiku, ktorá predstavuje skvelú kombináciu kvality a nízkej váhy.

A čo brzda? Áno alebo nie?

Na záver sa ešte pozrime na večnú dilemu: kúpiť odrážadlo s brzdou alebo bez? Aj keď sa vám to môže zdať ako zvláštna otázka (veď s brzdou, nie?), rozhodne je na mieste. Malé deti, ktoré sa učia jazdiť na odrážadle, inštinktívne brzdia nohami, takže brzdu majú čisto len „na ozdobu“.

Samozrejme, neznamená to, že v žiadnom prípade nemá brzda na odrážadle opodstatnenie. Ak dopredu viete, že dieťa bude pravidelne jazdiť v kopcovitom teréne, rozhodne by sa malo brzdu čo najskôr naučiť používať. A tiež pre staršie deti je užitočné, ak budú vedieť brzdu ovládať ešte pred prechodom na bicykel.

Ak však budete kupovať odrážadlo aj s brzdou, uistite sa, že dieťa na ňu dočiahne (prípadne je možné dohmať nastaviť tak, aby dočiahlo) a tiež vyskúšajte, či nie je brzda príliš tuhá. Ak ju totiž vaše dieťa nedokáže stlačiť, bude mu zbytočná.

FOTO: autor MS

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.