Materská, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa

2 448

Mnoho budúcich mamičiek do poslednej chvíle nevie rozlíšiť tieto dva pojmy a často si ich mýlia aj samotné mamičky. Základný rozdiel spočíva v sume, ktorú mamička dostáva od sociálnej poisťovne.

MATERSKÝ PRÍSPEVOK

Prvý spomenutý, teda materský príspevok poberá žena počas 34 týždňov pri narodení jedného dieťaťa, alebo 43 týždňov ak porodí dve či viac detí naraz.

Nárok na materský príspevok má každá žena, ktorá privedie na svet bábätko, dokonca aj tá, ktorá nikdy predtým nepracovala. Minimálna výška materského príspevku je pre rok 2015 vo výške 276 € v mesiaci, ktorý má 31 dní a maximálna výška materského príspevku pre rok 2015 je vo výške 819 € v mesiaci, ktorý má 31 dní.

RODIČOVSKÝ PRÍSPEVOK

Výška rodičovského príspevku je pre všetky mamičky, ktoré privedú na svet jedno dieťa rovnaká a v roku 2015 činí sumu 203,20 € mesačne. V prípade, ak žena privedie na svet dvojičky má nárok na rodičovský príspevok vo výške 254 € mesačne. Pri trojičkách a viac deťoch je to príspevok vo výške 304,80 €.

PRÍDAVOK NA DIEŤA

Na každé narodené dieťa vzniká rodičovi nárok poberať prídavok na dieťa. Pre rok 2015 je stanovený na sumu 23,52 € mesačne.

PRÍPLATOK K PRÍSPEVKU NA DIEŤA

Pre rok 2015 je stanovený vo výške 11,02 €

2 komentáre
  1. Katka hovorí

    A ako sa rata materska ze kolko je to prrsne ked som robila uz 5 rokov? Kde mi to vyrataju a plsti sa zato?

  2. Martinka hovorí

    Milá Katka, ak chceš vedieť, v akej výške budeš dostávať materskú zájdi na pobočku sociálnej poisťovne a tam ti presne vypočítajú, aká bude výška príspevku na 1 deň a z toho si už vypočítaš, koľko presne dostaneš každý mesiac. Inak o materskom príspevku sa dočítaš aj v článku :http://www.mojemiminko.sk/vypocet-materskej/

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.