Letné hry, vďaka ktorým vyplníte voľný čas a podporíte vývoj mozgu svojich detí

0 144

Dôležité je, aby boli zvolené hry zábavné a pritom mali svoj špecifický vzdelávací efekt.

Ktoré to sú a okrem vyplnenia voľného času pomáhajú rozvoju detí?

Hry na rozvoj jemnej motoriky

  • Kreslenie

Kreslenie je vo všeobecnosti na rozvoj jemnej motoriky detí jedna z najlepších činností. Dôvodom je jednoduché držanie ceruzky, pera alebo kriedy a kreslenie presných tvarov a liniek, ktoré si vyžaduje určité úsilie a presnosť.

Kreslenie je navyše tvorivá aktivita, ktorá povzbudzuje deti, aby používali svoju fantáziu a vytvárali si vlastné svety a príbehy. Pre deti aj dospelých môže ísť zároveň o vynikajúcu a príjemnú terapeutickú formu zábavy. Je to tiež skvelá forma neverbálnej komunikácie, pomocou ktorej môžu najmenší bez problémov vyjadriť svoje pocity a názory, čo sa často využíva aj v psychológii.

Ako vidíte, kreslenie je užitočné nielen preto, že je to zábavná aktivita, ale aj skvelý nástroj, ktorý pomáha rozvíjať široké spektrum dôležitých schopností človeka.

  • Stolové hry

Stolové hry ako domino, puzzle alebo stavebnice LEGO sú na rozvoj jemnej motoriky naozaj skvelé. Deti sa vďaka nim naučia koordinovať pohyby rúk a očí. Trénuje to ich trpezlivého “ducha” a koncentráciu. Tiež sa vďaka nim naučia plánovať a logicky predpokladať, čo je pre človeka v jeho budúcnosti vo všeobecnosti veľmi dôležité.

Zábavné aktivity vhodné na rozvoj hrubej motoriky

  • Hádzanie lopty

Jednoduchou, ale efektívnou formou zábavy na rozvoj hrubej motoriky je aj (mnohým veľmi dobre známe) hádzanie lopty. Dôležité je, aby bol základný predmet (lopta alebo balón) ľahký a mäkký, čím predídete prípadnému úrazu.

Ako prostredníctvom tejto činnosti stimulovať rozvoj hrubej motoriky vám asi hovoriť nemusíme. Stačí stáť oproti dieťaťu a jemne mu hádzať balón tak, aby ho chytilo. Náročnosť tejto činnosti je možné časom zvýšiť väčšou vzdialenosťou medzi vami a dieťaťom, prípadne použiť loptu menšieho tvaru.

Hra je ideálna na rozvoj koordinácie očí a rúk, ako aj sily a presnosti najmenších. Je to tiež dobrý spôsob, ako podporiť interakciu a hru vašich milovaných potomkov na čerstvom vzduchu.

  • Plávanie

Plávanie nie je len skvelý spôsob, ako sa v horúcom letnom počasí príjemne schladiť, ale tiež jedna z najlepších aktivít pre rozvoj hrubej motoriky detí či dospelých. Dôvod? Plávanie je celotelové cvičenie, ktoré pomáha posilňovať svaly, pľúca, zlepšuje koordináciu pohybov rúk a nôh, podporuje zdravie srdca a pomáha človeku udržiavať si správnu hmotnosť.

Zručnosť v plávaní môže navyše pomôcť dieťaťu zvýšiť bezpečnosť pri vodných aktivitách a tiež pomôcť vybudovať si väčšiu sebadôveru a sebaúctu.

  • Abecedný skok

Abecedný skok je inteligentná hra, ktorá podporuje hrubú motoriku a zároveň rozvíja jazykové zručnosti najmenších. Funguje to tak, že jednotlivé listy papiera napíšete deťom konkrétne písmená abecedy a v náhodnom poradí ich rozložíte na podlahu alebo trávu v záhrade.

Zábava spočíva v tom, že dieťa preskakuje z jedného písmena na druhé, ktoré mu určíte, pričom ich nahlas vyslovuje alebo hľadá vo svojej slovnej zásobe a pamäti slová, ktoré na dané písmeno začínajú. Hra je skvelá nielen na rozvoj hrubej motoriky, ale zároveň pomáha deťom zlepšiť svoje znalosti abecedy a slovnú zásobu.

Činnosti vhodné na rozvoj pamäte a logického myslenia

  • Pexeso

Pexeso je u nás veľmi známa a obľúbená kartová hra, o ktorej však mnohí z nás ani len netušia, že je dobrá na podporu zdravia mozgu. Hranie pexesa podporuje kognitívne schopnosti, vrátane pozornosti, pamäti a vizuálnej percepcie. Dôvodom je, že na vykonávanie tejto činnosti potrebujeme určité strategické myslenie.

Otáčanie kartičiek pexesa si tiež vyžaduje určitú mieru fyzickej zručnosti, ktorá môže byť pre deti užitočná pri rozvoji ich jemnej motoriky. Pexeso je často hrané v spoločnosti, čo môže byť dobré aj pre sociálne interakcie a rozvoj sociálnych zručností detí. Ako hra tiež môže pexeso poskytnúť aj dospelému človeku formu relaxácie a uvoľnenia od stresu, čo máva pozitívny vplyv na celkové zdravie konkrétnej osoby.

  • Outdoorové písmenkové Bingo

Ak sa snažíte deti nenásilne pripraviť na vstup do školských lavíc, prípadne ich pomaly a prirodzeným spôsobom učíte spoznávať abecedu, písmenkové bingo je ďalšia ideálna forma zábavy.

Princíp hry je podobný spomínanému “abecednému skoku”. Tu však deti na vytvorené “bingo abecedné karty” neskáču, ale hľadajú vo svojom okolí alebo prírode predmety, ktoré na dané písmeno začínajú. Táto hra je (okrem podpory fyzickej aktivity) dobrá na rozvoj jazykových schopností detí a ich gramotnosti.

Stimulácia správneho vývoja mozgu u detí je veľmi dôležitá, tak na to využite ich voľný čas plnými dúškami. Zabudnite však na elektroniku, počítače, mobily či tablety a umožnite najmenším učiť sa a zabávať cez hru na čerstvom vzduchu a zdravý pohyb.

Zdroj obrázka: Pressmaster/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.