Nedovoľte, aby nesprávne chránená pleť narobila deťom v dospelosti problémy

0 222

Ako tomu predísť a seba aj vaše malé ratolesti dobre chrániť a využívať na to správne prípravky či ich špeciálne ochranné faktory? Pokračujte v čítaní a dozviete sa množstvo zaujímavých a užitočných informácií, ktoré sa postarajú o to, aby ste si mohli pobyt na slnku či dovolenku užívať bez veľkých starostí a nepríjemných následkov.

Prečo je dôležité chrániť citlivú pleť (nielen) detí pred slnečným žiarením?

Napriek tomu, že je naša pleť už od prírody vybavená určitou mierou odolnosti, sila prirodzenej ochrany a obrany sa postupne stráca. A ani malé deti to nemajú o nič jednoduchšie, pretože ich pleť sa stále vyvíja, nedokáže tak rýchlo produkovať pigment melanín, ktorý slúži ako prirodzená ochrana pred slnečným žiarením, je tiež oveľa tenšia, citlivejšia a jemnejšia.

Najhoršie na tom je, že dlhodobo vystavená pleť v mladosti vystaví vašim potomkom v neskoršom veku „daň“, na ktorej „úhradu“ nemusia mať silu ani potrebné prostriedky.

Dlhodobé opaľovanie (v detstve) zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože

Nielen pre dospelých, ale aj deti môže predstavovať slnečné žiarenie veľké riziko. Dôvod? Viaceré štúdie potvrdili, že „spáleniny“ kože od slnka v detstve sú silne spojené s rozvojom melanómu v neskoršom veku. Ak sa teda detská pokožka čo i len raz spáli, riziko vzniku rakoviny kože môže byť v dospelosti oveľa vyššie, ako u detí alebo jedincov, o ktorých sa nielen krémy, ale najmä rodičia v tomto smere vždy dobre postarali.

Aj keď je slnko čoraz silnejšie, stále patrí ochrana k pomerne jednoduchým a najlepším riešeniam, ktoré začína a pozostáva z nasledujúcich opatrení:

  • Základom je (nielen v lete) používanie krémov so všetkými dôležitými ochranami (SPF) využívanými na odkryté časti tela.

  • Obmedzenie času stráveného na priamom slnku najmä počas najhorúcejších hodín dňa zvyčajne medzi 11:00 a 15:00 hod.!

  • Oplatí sa aj používanie vhodného oblečenia s dlhými rukávmi a nohavicami, šiltoviek alebo klobúkov s veľkým okrajom a slnečných okuliarov s UV ochranou.

  • Hľadanie tieňa alebo iných ochranných miest, keď je slnko najintenzívnejšie.

Ako rodičia by ste si mali tiež uvedomiť, že deti potrebujú príklad, takže začať vlastnou ochranou pokožky pred slnkom je najlepšie riešenie. Samozrejme, vo veľa prípadoch závisí aj od citlivosti kože jedinca, ktorý v útlom veku ani len netuší, čo všetko mu hrozí, keď sa v záplave hry na piesku pri mori na slnku pozabudne.

Takéto a iné zdravé slnečné návyky v detstve preto môžu výrazne eliminovať poškodenie pokožky slnkom v budúcnosti a pomôcť vašim potomkom sa vyhnúť problémom.

Kedy je slnko najviac škodlivé?

Jedným z ďalších dobrých spôsobov, ako sa vyhnúť poškodeniu kože, je úplne eliminovať pobyt na slnku v intervaloch, počas ktorých je najviac škodlivé. Vo všeobecnosti sa hovorí (najmä v lete) o období medzi 11:00 a 15:00 hod.. Líšiť sa to však môže aj v závislosti od vašej polohy a typu pleti, ktorým ste od narodenia vybavený.

Slnečné žiarenie je však v spomínanom časovom horizonte najintenzívnejšie a s obsahom najväčšieho množstva ultrafialových (UV) lúčov, ktoré môžu pri nedostatočnej ochrane poškodiť nielen vašu pokožku, ale aj oči a spôsobiť predčasné starnutie pleti.

Z toho všetkého automaticky vyplýva, že pre bezpečný pobyt na slnku kedykoľvek počas dňa potrebujete poznať fototyp vašej pleti a všetky dôležité informácie o ochranných faktoroch v kozmetických prípravkoch.

Poznáte fototyp svojej pleti? Mali by ste

Poznanie fototypu vašej a pleti vašich detí je dôležité, pretože od neho závisí miera jej ochrany a možného poškodenia slnkom. Je ich viac, preto sa na ne detailne pozrieme:

  • Svetlá koža s veľmi malým množstvom pigmentu (typ I):

Týmto typom pleti sú od narodenia a na základe genetickej predispozície väčšinou vybavení ľudia, ktorí majú svetlé a ryšavé vlasy a pehy na tvári. Ich pokožka je veľmi citlivá a má na slnku tendenciu sčervenať, takže ideálnym riešením je slnku sa čo najviac vyhýbať, ak to nie je možné, treba použiť krém s čo najvyšším (SPF 30 a viac) ochranným faktorom.

  • Pleť so stredne vyšším pigmentom (typ II):

Ľudia a deti, ktorých pleť bola od prírody obdarovaná o niečo vyšším množstvom melanínu (pigmentu), to majú pri pobyte na slnku jednoduchšie, stále sa však treba chrániť. Týmto fototypom pleti sú vybavení ľudia so svetlými až hnedými vlasmi, modrými, zelenými alebo šedými očami. Riziko spálenia pleti je ale aj tu stále vysoké, takže používanie krémov s ochranným faktorom, ako aj oblečenia, slnečných okuliarov a šiltoviek je užitočnou ochranou.

  • Svetlohnedá až stredne tmavá pokožka (typ III a IV):

Do týchto kategórií patria osoby so svetlohnedou až hnedou pleťou, tmavšími blond, gaštanovohnedými až čiernymi vlasmi a hnedou či šedou farbou očí.

Tieto v populácii sa najviac vyskytujúce typy pleti pomerne ľahko „chytajú“ letný bronz a majú mierne riziko „popálenia“ slnkom. Napriek tomu ale potrebujú určitú mieru ochrany. Používanie opaľovacích krémov s príslušnou úrovňou ochrany (SPF 1 až 30) je teda vhodné.

  • Tmavá pokožka (typ V a VI):

Hovorí sa, že čím vyšší fototyp pleti ste, tým je pokožka proti nebezpečnému slnečnému žiareniu vybavená lepšou ochranou, čo znamená, že v kritických situáciách si poradí aj bez krému a dodatočnej ochrany.

Avšak ani ľudia s vysokým obsahom pigmentu v pleti by to nemali počas letného obdobia bez krémov a inej ochrany riskovať! Tmavšia pokožka síce má prirodzenú ochranu pred slnečným žiarením a menšie riziko popálenia, napriek tomu je dôležité používať krémy s (možno o niečo nižším) ochranným faktorom.

Z uvedeného zoznamu typu pletí teda vyplýva, že bez ohľadu na konkrétnu farbu pokožky je vždy jej adekvátna a správna ochrana lepšia, než časovo aj finančne náročná liečba nepríjemných následkov sprevádzaných bolesťou. Veľmi dobre a jednoducho vám v tom pomôže aj vhodne zvolené oblečenie, ešte väčší význam však má kozmetika so správnym ochranným faktorom.

Ako dlho vydrží a čo by ste mali o SPF vedieť?

Pleť zdravého človeka by si mala dokázať poradiť so slnkom aj bez ochrany, čo však platí len do určitého času, pričom svoju úlohu zohrávajú aj iné významné faktory. Z vyššie uvedených informácií ale vieme, že aj ľudia s najvyšším fototypom pleti by sa mali najmä počas leta chrániť.

Vyhýbať sa slnku, hľadať tieň a nosiť odev s dlhým rukávom je ale nielen na dovolenke v exotickom rezorte takmer nemožné, preto je najjednoduchším riešením natrieť si pokožku krémom s čo najvyšším SPF ochranným faktorom. Čo vlastne ochranný faktor opaľovacej kozmetiky o danom produkte hovorí?

Viac v obraze budete už len tým, že si skratku preložíte do rodného jazyka. SPF teda v preklade z anglického S-un P-rotection F-actor znamená slnečný ochranný faktor alebo ochranný faktor proti slnečnému žiareniu.

Všímajte si uvedené hodnoty

SPF sa označuje konkrétnym číslom a udáva obdobie, počas ktorého je zvolený krém schopný chrániť vašu pleť pred škodlivým slnečným UV žiarením a spálením. Ak si teda vyberiete kozmetiku s vyšším číslom ochranného faktora, chrániť vás bude dlhšie. Treba pritom tiež myslieť na spomínané typy pleti a podmienky, v ktorých sa nachádzate.

Konkrétna doba pôsobenia ochrany v závislosti od zvoleného SPF sa dá aj vypočítať. Treba si všímať dané hodnoty, ktoré hovoria, ako dlho je vaša pleť pred prípadným poškodením slnkom chránená. Tak napríklad, krém alebo sprej s SPF 15 bude chrániť vašu pleť 15 krát- dlhšie ako by tomu bolo bez jeho použitia.

Ak ste svetlý typ pleti, ochranný faktor by mal byť čo najvyšší a naopak, pričom ešte intenzívnejšiu ochranu je nutné zvoliť pri pobyte pri mori. Dobré je tiež vedieť, že konkrétny SPF zaisťuje aj určité blokovanie UVB žiarenia.

  • SPF 15 je schopný blokovať až 93 % škodlivých lúčov.

  • SPF 30 dokáže blokovať zhruba 97 % UVB žiarenia.

  • SPF 50 eliminuje viac ako 98 % škodlivých lúčov.

  • SPF 100 to zvláda na 99 %.

Krémom treba seba a najmä malé deti poriadne natrieť prípadne použiť aplikátor v podobe spreja. Nezabudnite, že kúpanie vo vode ochrannú vrstvu krému (aj toho vodeodolného) po čase odstráni, takže je dobré tieto veci sledovať.

Je dôležité si uvedomiť, že dané usmernenia sú všeobecné a nezahrňujú všetky individuálne faktory. Oplatí sa poradiť aj s dermatológom alebo odborníkom na ochranu pred slnkom, ktorý vám poskytne najvhodnejšie informácie a odporučí vhodné riešenie opaľovania pre váš konkrétny prípad.

Obzvlášť veľká obozretnosť sa odporúča v prípadoch, keď je vaša a pleť detí citlivá, alergická a postihnutá chronickým ochorením. V takýchto situáciách je nutné svoje kroky a pobyt na slnku naozaj konzultovať s lekárom. Dôležité predsa je, aby ste si leto a slnko aj užili.

Zdroj obrázka:

TravnikovStudio/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.