Koniec leta neznamená, že s deťmi už musíte len sedieť doma.

0 144

Áno, takmer každému sa pri predstave končiaceho leta cnie za dovolenkou a zážitkami s rodinou. Čas však nevrátime a musíme sa (hlavne psychicky) pripraviť na jeseň. Postupný koniec teplého počasia však neznamená, že zážitkom s rodinou na rôznych výletoch odzvonilo. Veď objavovať zaujímavé miesta našej krajiny môžete aj na jeseň. A my vám k tomu dáme niekoľko tipov.

Dražovský kostolík a Haluzická tiesňava

Prvým našim tipom je Kostol svätého Michala archanjela, skôr známy ako Dražovský kostlík. Nachádza sa nad Dražovcami, čo je mestská časť Nitry. Z parkoviska sa k nemu dostanete po krátkej prechádzke. Ide o najstarší románsky kostol na Slovensku, postavený bol už v polovici 11. storočia. Kostolík a jeho umiestnenie má svoju nenapodobniteľnú atmosféru a čakajú vás tu aj pekné výhľady do okolia.

Zaujímavá je aj zrúcanina románskeho kostolíka s hradiskom, ktorá susedí s Haluzickou tiesňavou. A práve Prierva ako býva táto tiesňava tiež nazývaná, je našim druhým tipom. Nachádza sa v obci Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Dlhá je iba kilometer, takže ide o nenáročnú prechádzku, naviac vo veľmi zaujímavom prostredí.

Trnava a Zuberec

Alebo to vás a vaše deti láka skôr do historického centra niektorého z našich miest? Rozhodne je z čoho vyberať, ale ak by sme mali vybrať jedno, tak to bude Malý Rím, čiže Trnava. Túto lichotivú prezývku nemá náhodou, nájdete tu množstvo kostolov a ďalších architektonických a kultúrnych pamiatok, vrátane jedného z najzachovalejších opevnení v strednej Európe. Hradby sú priebežne obnovované, rovnako ako aj iné časti historického centra, vďaka čomu môžeme Trnavu smelo zaradiť medzi najkrajšie slovenské mestá.

Prípadne môžete vymeniť historické mesto za nejaký skanzen a vašim deťom ukázať, ako sa kedysi žilo na dedine. Medzi tie najkrajšie patrí Zuberec (Múzeum oravskej dediny), ktorý nájdete v okrese Tvrdošín. Nachádza sa v ňom viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry, vďaka ktorým si dokážete živo predstaviť, ako to vyzeralo na Orave v minulosti.

Zdroj obrázka:

Autor: TTstudio / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.