Naučte detské mozgy sústrediť sa: Pomôžu vám v tom tieto jednoduché metódy

0 133

Samozrejme, je dôležité si uvedomiť, že úroveň koncentrácie sa bude líšiť v závislosti od veku konkrétneho dieťaťa. U menších detí je schopnosť sústredenia sa logicky kratšia. S pribúdajúcim vekom sa však tento časový interval zväčšuje.

Dobrou správou tiež je, že zlepšiť tieto schopnosti u vašich detí je možné aj určitými stratégiami, s ktorými sa teraz môžete zoznámiť.

Tréning pamäte

Napriek tomu, že znie táto stratégia komplikovane, tréning pamäte nemusí byť vôbec zložitý, ale naopak zábavný. Dôvodom je množstvo špeciálnych metód a techník, ktoré sa dajú na tento účel využiť. Učenie sa básničiek alebo piesní, ktoré vaše deti milujú predsa nie je žiadny problém.

Podobne sú na tom aj hry, ktoré vyzývajú deti k tomu, aby si zapamätali rôzne informácie – ako je napríklad pexeso, alebo výzvy na opakované porovnávanie obrázkov – môžu tiež posilniť koncentráciu a pamäť. Skvelými nástrojmi na podporu pamäte a koncentrácie u detí (aj dospelých) sú napríklad puzzle alebo mandaly.

Podpora písania a kreslenia

Napriek umelej inteligencii, vďaka ktorej príchodu sa možno na prvý pohľad javí, že klasické písanie a kreslenie už o pár rokov zostane len minulosťou, podpora rozvoja týchto zručností je pre trénovanie pozornosti vášho dieťaťa ďalším ideálnym riešením. Dôvod?

Písanie a kreslenie sú aktivity, ktoré si vyžadujú maximálnu sústredenosť a pozornosť, takže pri podpore koncentrácie vašich potomkov zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. A nakoľko sú tieto činnosti väčšinou aj zábavné, nemusíte deti k tréningu ani príliš nútiť. Stačí im dať na kreslenie alebo písanie dobrý dôvod.

Relaxácia

Zo svojho dospelého života ako rodič veľmi dobre viete, že na schopnosť vašej koncentrácie a pozornosti má veľmi negatívny vplyv aj stres. Ten sa však nevyhýba ani najmenším, preto je dôležité v situácii, kedy sa od dieťaťa vyžaduje vysoká miera pozornosti, vytvoriť mu na prácu ideálne podmienky.

Upokojujúce a organizované prostredie bez rušivých vplyvov je základ. Aj techniky ako autogénny tréning, kde sa učí správnemu uvoľňovaniu a napínaniu svalov, alebo detská joga, môžu pomôcť deti uvoľniť a zlepšiť ich koncentráciu.

Podpora čitateľských zručnosti

Na záver vám predstavujeme jednu z najlepších a najjednoduchších foriem podpory koncentrácie u vašich detí. Ide o čítanie, ktoré sa radí k činnostiam s obrovskou schopnosťou rozvoja pozornosti, ale tiež slovnej zásoby či inteligencie. Samozrejme, nie vždy a všetkým deťom (často aj dospelým) spôsobuje čítanie radosť, preto je na rodičoch, aby ich k čítaniu motivovali.

Na záver nezabudnite, že aj keď sú tieto stratégie na zlepšovanie koncentrácie detí naozaj ideálne, nemusia u všetkých fungovať a zaberať rovnako. Každé dieťa je predsa iné, čomu je nutné prispôsobiť aj metódy, ktoré považujete za tie najlepšie. S trpezlivou podporou sa však schopnosť koncentrácie môže s týmito činnosťami výrazne zlepšiť, tak to skúste.

Zdroj obrázka:  Brian A Jackson/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.