Čítanie môže zlepšiť budúcnosť vašich detí

0 254

Ako každý jeden rodič, určite aj vy patríte k tým, ktorým na lepšej budúcnosti vašich detí mimoriadne záleží. Chcete im vytvoriť ideálne podmienky na psychický i duševný rozvoj a zabezpečiť to najlepšie vzdelanie. V obrovskom zhone si však minimum z nás uvedomuje, že dopomôcť k dosiahnutiu úspešných cieľov v živote našich potomkov je možné práve prostredníctvom „obyčajného“ čítania.

Knihy majú aj v čase obrovskej digitalizácie u nás stále svoje pevné miesto. Pravidelné čítanie textu obľúbenej knihy rozvíja slovnú zásobu. Jedna štatistika dokonca hovorí, že ak denne venujeme čítaniu aspoň 15 minút, obohatíme našu slovnú zásobu o takmer milión slov. Byť knihomoľom sa naozaj oplatí, pretože vo vyššom veku sa môžete vyhnúť aj vzniku Alzheimerovej poruchy a rôznym iným poruchám mozgových buniek.

V prípade najmenších štúdie zase uvádzajú, že tie deti, ktoré sú vystavené čítaniu kníh v ranom veku, majú tendenciu získavať gramotnosť rýchlejšie ako tie, ktoré knihu a jej text vidia len zriedka. Okrem rozvoja slovnej zásoby, prospieva čítanie obľúbených detských kníh k rozvoju jazykových schopností najmenších, ich predstavivosti, kreativity a zvedavosti. Pre deti a rodičov je táto činnosť zároveň skvelým cvičením, ako si utužiť vzájomné vzťahy. Patrí aj k dokonalým relaxom a spôsobom, ako aspoň na chvíľu zabudnúť na problémy okolitého sveta.

Ako však naučiť deti tejto skvelej schopnosti? Ako ich naučiť, aby si obľúbili čítanie, ktoré zvyšuje ich šance na lepšiu budúcnosť? Ako preniesť lásku ku knihám aj na vaše milované deti?

Spôsobov existuje viacero.

    1. Čítajte si spolu a nahlas

Zďaleka najefektívnejším spôsobom, ako povzbudiť svoje deti, aby milovali knihy a čítanie, je čítať im nahlas a čím skôr začnete, tým lepšie urobíte. Dokonca aj dieťa vo veku len niekoľkých mesiacov môže popri vašom čítaní sledovať v knihe obrázky, počúvať váš hlas a otáčať stránkami.

Dôležité je, aby ste si z tejto príjemnej činnosti urobili udalosť, na ktorú sa budú vaše deti tešiť. Podeliť sa s milovanými deťmi o potešenie z príbehu vám predsa veľa času nezaberie a nielen deťom, ale aj vám prospeje. A možno budete prekvapení, keď zistíte, že dobre napísaná detská kniha je pre vás často rovnako veľkým potešením ako pre samotné deti.

    1. Knihy by mali byť súčasťou vášho bývania

Aby vaše deti začali knihy a čítanie čím skôr vnímať pozitívne, je nutné, aby bola literatúra súčasť vášho domova. Knihy, časopisy alebo noviny, to všetko budú deti vnímať ako súčasť svojho každodenného života a pomôže im lepšie sa s textom a jeho potrebou v živote časom stotožniť. Navyše, ako sme si spomínali v úvode, váš príklad častého čítania a zábavy im tento názor posilní.

Aby ale nemuseli vaše ratolesti listovať iba negatívne správy z celého sveta v novinách, kým sú ešte veľmi malé, je dobré im založiť domácu knižnicu, aj keď je to len polica alebo dve, určite to ich lásku ku knihám zvýši.

Pri výbere zvážte špeciálne vyrobené, mimoriadne odolné knihy pre batoľatá alebo ich vybavte špeciálnymi obalmi. Ak umožníte malým deťom dotýkať sa kníh a ovoniavať ich, pomôže im to rozvinúť si s knihami silnú väzbu.

Tiež majte na pamäti, že deti s radosťou napodobňujú dospelých, takže ak vidia, že radi čítate a správate sa ku knihám jemne a s úctou, je pravdepodobné, že budú robiť to isté.

    1. Vyberajte publikácie, ktoré sa budú deťom páčiť

Aby bol zážitok z čítania príjemný, vyberte deťom knihu s obsahom, ktorá je veku aj pohlaviu vášho dieťaťa čo najbližšia. Ponuka je naozaj široká a dostupná aj online, takže zo zoznamu najlepších kníh pre deti si stačí iba vybrať. Použiť na to môžete rôzne filtre podkategórií konkrétneho online kníhkupectva. Prípadne sa dá zájsť do toho klasického a vychutnať si spolu s deťmi jeho nádhernú atmosféru a tie najlepšie knihy.

Ak máte deti, ktoré ešte čítať nevedia, skvelou novinkou sú knihy ako je napríklad „Kúzelné čítanie“. Ide o modernú interaktívnu hovoriacu knihu v zaujímavom spracovaní, pri ktorej čítaní sa na zoznámenie s knihou a jej obsahom používa špeciálne dotykové pero s hlasovým doprovodom, vďaka čomu vás deti pri jej listovaní nemusia vôbec potrebovať.

Je len na vás, akým spôsobom sa rozhodnete rozvoj svojich milovaných detí pozitívne ovplyvniť. Knihy však patria k jednoduchým a základným metódam, ktoré sú (okrem iného) skvelé tiež pre rozvoj ich inteligencie.

Zdroj obrázkov:

Anna Kraynova/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.