Koľko hodín spánku potrebujú vaše deti na zdravý rast a silnú imunitu?

0 267

Koľko hodín spánku potrebujú vaše deti na zdravý rast a silnú imunitu?

Spánok detí je téma vhodná na veľkú diskusiu. Niektoré deti spia radi, iné zasa nemôžete dostať do postele ani po náročnom dni. Pre mnohých rodičov dokonca nie je žiadnym prekvapeník, ak sa im podarí zaspať skôr ako ich malé ratolesti. Spánok je však pre deti zdravý a veľmi dôležitý.

Ako dlho by ale deti mali spať a čo všetko dĺžka spánku ovplyvňuje?

Prečo je spánok dôležitý?

Spánok je dôležitý nielen pre deti, ale aj pre fungovanie každého človeka. Nedostatok spánku môže mať za príčinu nielen unavenosť, podráždenosť, ale aj agresívne správanie a výpadky pamäti. Navyše môže negatívne ovplyvňovať celé fungovanie organizmu a celkové zdravie.

Vývoj organizmu, rast a spánok

Spánok sa u bežných ľudí, a teda i detí, skladá z dvoch fáz, a to REM a non-REM fázy. Tieto dva cykly sú dôležité nielen pre snívanie, ale aj pre rast organizmu. Pre vývoj a regeneráciu tela je dôležitejšia non-REM fáza, počas ktorej sa do svalov zvýši prísun krvi, dopĺňa sa energia, opravujú sa poškodené systémy a prichádza k rastu tkanív. V REM fáze, ktorá prichádza následne, nastáva aktívny spánok, a teda snívanie.

U detí okrem zdravia spánok ovplyvňuje aj zdravý vývoj organizmu. Deti by mali oddychovať, a teda spať asi 40 % svojho času. Pre ich vývoj je táto veličina oveľa dôležitejšia než sa môže zdať. Rastový hormón je aktívny práve počas spánku, z čoho vyplýva, že deti naozaj v spánku rastú.

Bábätká, ktoré väčšinou prespia väčšiu časť svojho dňa, trávia podľa odborníkov až 50 % svojho času v non-REM fáze spánku, čo vysvetľuje prečo tak rýchlo rastú. S pribúdajúcim vekom potom deti spia menej a menej a tým sa konštantne znižuje aj rýchlosť rastu.

Imunitný systém a spánok

Telo, ktoré odpočíva, regeneruje a opravuje nedostatky.

Pokiaľ telu odpočinok chýba, nemá čas na odstránenie drobných zdravotných problémov, ktoré môžu prepuknúť až do veľkých chorôb. Počas spánku sa aktivuje a posilňuje imunitný systém, ktorý deti chráni pred rôznymi ochoreniami. Preto sa pri každom ochorení odporúča hlavne kľudový režim a dostatok spánku.

Ako dlho by mali deti v noci spať?

V prvom rade je potrebné podotknúť, že každé dieťa je iné, a teda nie je dobré snažiť sa ich za každú cenu vtesnať do nejakej tabuľky. Ak by ste však chceli uspôsobiť spacie návyky svojho dieťaťa odporúčaným štandardom, prinášame tabuľku hodnôt, ktoré vypracoval Národný inštitút spánku v USA:

Vek

Odporúčaná doba spánku za 24 hodín

novorodenci

12 – 16 hodín

1-2 roky

11 – 14 hodín

3-5 rokov

10 – 13 hodín

6-12 rokov

9 – 12 hodín

13-18 rokov

8 – 10 hodín

Ako zariadiť, aby deti spali odporúčaný čas?

Hoci je dobré vedieť, koľko hodín by malo dieťa oddychovať, ešte stále to nerieši problém s uspávaním dieťaťa. Ako zariadiť, aby ste deti dostali do postele a nemuseli ste zvádzať nepríjemný boj?

Základom je stanoviť si presný čas, kedy deti pôjdu do postieľky. Hodinu pre spaním už nepozerajte televíziu ani žiadne iné elektronické zariadenia. Zaveďte rutinu, ktorej sa bude dieťa môcť držať. Vykonať večernú toaletu, umyť zúbky, prezliecť sa do pyžama, prečítať rozprávku alebo počúvať relaxačnú hudbu a spať.

Pokiaľ sa vám podarí tento rituál dodržiavať istý čas, dieťa si naň zvykne a začne sa zberať do postele v stanovenú hodinu aj samé. Dôležité je nemeniť čas ľubovoľne, ale dodržiavať ho striktne. Koniec koncov to prospieva nielen deťom, ale aj samotným rodičom.

Zdroj obrázkov:

Dragana Gordic/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.