Raňajky základ každého dňa

Dodávajú energiu, zlepšujú kognitívne funkcie a podporujú rast a vývoj. Aké raňajky by mali jesť vaši najmenší?

0 141

Viete však, aké potraviny by mali deti počas raňajok konzumovať a prečo je dôležité, aby boli tieto jedlá vyvážené a výživné?

Pravidelné a na dôležité živiny bohaté raňajky sú dôležitý základ dňa

Nemáte vy ani vaše deti ráno na ne čas? Potom si zbytočne komplikujete život, pohodlie a ohrozujete zdravie. Obzvlášť deťom, ktoré sú stále vo vývoji, raňajky poskytujú bohatý zdroj energie a výživy.

Najlepšie vám to potvrdí prax bežného dňa, počas ktorého budú mať vaši najmenší lepšiu výdrž a dobré kognitívne funkcie. Ak vaše a raňajky detí navyše obsahujú dôležité živiny, ako sú bielkoviny, vitamíny a minerály, aj bez liekov a výživových doplnkov môžete podporiť zdravý rast, vývoj tela a mozgu.

Ak ich vy aj vaše deti naopak vynecháte, môžete očakávať, že v tom lepšom prípade sa po čase dostaví únava a zlá nálada. V tom horšom zasa nižšia koncentrácia alebo prírastok hmotnosti.

Základné zložky zdravých raňajok nielen pre deti

Aby ste vy a vaše deti z prvého jedla vyťažili čo najviac a prinieslo vám úžitok, je dôležité myslieť na jeho správne zloženie. Dobré raňajky by preto mali obsahovať nasledujúce zložky:

  • Bielkoviny: Bielkoviny sú základným stavebným kameňom pre rast a vývoj tela vo všeobecnosti. Vhodnými zdrojmi týchto produktov pre deti sú však najmä vajcia, mliečne výrobky, ovsené vločky a orechy (ak na ne nie sú vaše deti alergické).

  • Ovocie a zelenina: Ovocie a zelenina sú zasa bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Snažte sa preto zahrnúť do raňajok čerstvé ovocie ako sú napríklad banány, jahody, hrozienka alebo ovocné šaláty. Ak majú deti so zeleninou problém, môžete ju pridať do iného chutného pokrmu.

  • Celozrnné produkty: Aj keď nie je múka podľa odborníkov na dlhodobú konzumáciu po zdravotnej stránke celkom ideálna, dopriať občas deťom z nej vyrobené pečivo sa vyplatí. Najmä celozrnné pečivo, cereálie alebo ovsené vločky sú bohaté na vlákninu a udržiavajú stabilnú hladinu cukru v krvi. Vyhýbajte sa ale výrobkom a polotovarom s vysokým obsahom cukru, umelým farbivom alebo pridaným sladidlom.

  • Mliečne výrobky: Mlieko, jogurty a syry sú okrem spomínaných bielkovín aj dôležitým zdrojom vitamínu D pre rast kostí a zubov vašich detí. Aj v tomto prípade ale uprednostnite produkty s nízkym obsahom tuku a pridaného cukru.

Tieto zložky sú dôležitý základ dňa, samotné raňajky však nestačia, preto zaistite, aby neboli deti dehydratované. Ponúknite im čistú vodu alebo nesladené ovocné nápoje či doma vyrobené šťavy a vyhýbajte sa sladkým nápojom a limonádam, ktoré sú možno populárne a obľúbené, ukrýva sa však v nich veľa ťažkých cukrov a iných umelých látok, ktoré nerobia z dlhodobého hľadiska organizmu žiadnu dobrú službu.

Príklady vyvážených raňajok pre všetkých

Aj keď to nie je u najmenších s ich chuťovými pohárikmi vždy najľahšie, ideálny a jednoduchý na raňajky pre deti aj dospelých je celozrnný toast s kvalitnou šunkou a plátkami syra, kúsok čerstvého ovocia a mlieka. Iné oživenie môže priniesť ovsená kaša s banánom a mandľami, či nesladený jogurt s obľúbeným ovocím.

Aj vajíčka na mäkko s opečeným celozrnným chlebíkom, šalátovými listami a paradajkami dodajú telu na deň potrebnú silu. Rovnakú úlohu splní aj ovocný šalát alebo cereálie (vločky) s mliekom a kúskom čerstvého ovocia.

Pre zdravý vývoj detí sú takéto alebo iné raňajky kľúčové. Zabezpečte im preto nielen ich pravidelný prípravu, ale aj obsah dôležitých živín v podobe bielkovín, minerálov, vitamínov a vlákniny. Okrem podpory správneho vývoja a rastu tak vytvoríte u vašich detí aj zdravé stravovacie návyky, ktoré sú základom ich budúcnosti bez zdravotných komplikácií.

Zdroj obrázka:

Ekaterina Markelova/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.