Tri nenáročné izbové rastliny ideálne pre mamičky, ktoré pri deťoch nestíhajú

0 196

To, že rastliny v domácnosti vyžadujú starostlivosť, je samozrejmé. Zároveň sú však diametrálne rozdiely v tom, ako náročná je starostlivosť o tú alebo inú rastlinu. Hľadáte nejaké nenáročné izbové rastliny, o ktoré sa zvládnete starať aj pri deťoch a pri udržiavaní domácnosti v chode? Máme pre vás trojicu tipov.

Svokrin jazyk

Obzvlášť v minulosti bol aj v našich domácnostiach obľúbený takzvaný svokrin jazyk, čiže sansevieria trojpása (i keď tento „oficiálny“ slovenský názov ešte nereflektuje na zmenu z roku 2017, keď boli tieto rastliny na základe molekulárneho skúmania preklasifikované do rodu dracéna, čiže „po novom“ je to Dracaena trifasciata).

Poďme však k pestovaniu svokrinho jazyka. Vyhovuje mu slnečné svetlo a suché prostredie, ale znesie aj pomerne tmavé miesta a ani vlhkosť vzduchu nie je pre svokrin jazyk tak zásadná. Rovnako tak nemá veľké nároky ani na polievanie.

Zelenec chochlatý

Medzi úplne najjednoduchšie pestovateľné izbové rastliny patrí aj zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum). Niektoré formy tejto rastliny majú pekné biele pozdĺžne pruhy na listoch, ktoré sú výraznejšie, ak má zelenec dostatočný prísun svetla.

Odhliadnuc od výraznosti týchto pruhov sa mu však darí aj v tmavých kútoch. Zelenec sa tiež dokáže prispôsobiť širokému rozpätiu teplôt a neprekáža mu ani suchý vzduch. A tak zrejme jediná vec, na ktorú si „potrpí“, je občasné rosenie.

Slonia noha

Do tretice na nenáročné pestovanie odporúčame takzvanú sloniu nohu (Beaucarnea recurvata), rastlinu u nás známu aj pod oficiálnejším názvom nolina, i keď príslušnosť rodu bokarnea k rodu nolina je tiež na debatu medzi botanikmi.

Aby sme sa však zase nezamotali do názvoslovia, poďme k tomu, prečo sloniu nohy radíme medzi rastliny jednoduché na pestovanie. Nemá totiž problém ani s vyššími teplotami, či suchším vzduchom, čo sú pre izbové rastliny časté „nástrahy“ domácností. Čo by ste jej však mali dopriať je priame slnečné svetlo, pravidelné polievanie a aj občasné rosenie.

Zdroj obrázka:

Autor: Borsa / Stock.adobe.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.