Prečo rozprávať deťom básničky

0 376

Básničky, pesničky, rozprávky patria k ľudovej slovesnosti už pradávna. Ešte niekoľko rokov späť (ak si spomenieme na vlastné detstvo teda cca 25-30 rokov späť) bolo úplne bežné, že mamička na materskej venovala svojmu dieťatku takmer všetok svoj denný čas, pretože neexistovali počítače, mobily, a televízia síce vysielala ale mamička ju nepovažovala za najdôležitejšiu.

Aby mamičky vyplnili svojim detičkám čas čo najefektívnejšie počas dňa sa s dieťatkom čo najviac hrali s rôznymi hračkami a samozrejme spievali uspávanky detičkám už od narodenia. Postupne ako dieťatko rástlo mamička sa snažila jeho pozornosť upútať ešte viac a k pesničkám pridávala aj básničky, ku ktorým nechýbali rôzne posunky rukami. Čítanie rozprávok z knižky prišlo na rad po 1.roku dieťatka. Dieťatko, ktorému mamička takto neustále niečo rozprávala sa naučilo pomerne rýchlo rozrpávať, pretože sa snažilo básničky opakovať.

Dnes je ale situácia taká, že mamičky trávia veľa času pri počítači, sledujú najrôznejšie relácie a filmy v televízií, počas dňa často telefonujú a všetky tieto „aspekty“ vplývajú aj na dieťatko. Keďže toto všetko dieťatko vidí, vníma to ako samozrejme. Čas na klasické básničky ľudovej slovesnosti, pesničky či čítanie rozprávok z knižky už mamičkám nezostáva.

Aby ste svojmu dieťatku spríjemnili dni a niečo nové ho aj naučili prinášame Vám niekoľko tradičných básničiek, ktoré nám recitovali naše mamičky. Ja si ich pamätám z knižky, ktorá mala názov Maľovaná abeceda. Verím, že rovnako ako som si na ne spomenula ja, po ich prečítaní sa aj Vám vynoria tieto básničky vo Vašej mysli a budete si ich každý deň recitovať pri svojom malom bábätku, a ono keď sa naučí rozprávať Vám ich bude za odmenu recitovať.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.