Pre väčšinu detí je materské mlieko najlepším zdrojom výživy. Viete, ako ho skladovať?

Materské mlieko poskytuje novorodencom optimálnu výživu, podporuje ich celkové zdravie, rast a rozvoj, a zároveň znižuje riziko niektorých infekcií a ochorení. Je preto ideálne, aby bolo touto vzácnou výživou vaše dieťa zásobované minimálne počas prvých šiestich mesiacov svojho života s postupným zavádzaním tuhej stravy, pričom pokračovať v dojčení je vhodné podľa odborníkov až do veku dvoch rokov.

0 181

Každé dieťa je, samozrejme, iné, od čoho sa bude odvíjať aj jeho potreba dojčenia. Dôležité však je, že veľmi často vyprodukované nadmerné množstvo materského mlieka vaším telom je potrebné správne skladovať. Aký postup je ale na tento účel najvhodnejší?

Príprava je základ

Nielen odborníci, ale aj prax potvrdili, že pri príprave a odsávaní materského mlieka je dôležité dodržiavať určité hygienické postupy. Medzi kľúčové kroky v tomto smere patria:

  • Dôkladné umývanie rúk: Používajte mydlo a vodu alebo, ak nie sú dostupné, alkoholový dezinfekčný prostriedok s minimálne 60 % obsahom alkoholu.

  • Čistota pumpy a jej súčastí: Ubezpečte sa, že pumpy a všetky jej časti sú čisté. Ak nájdete na hadičke plesňové stopy, ihneď ju vymeňte.

  • Ručné odsávanie mlieka v prvých dňoch: Ručné odsávanie mlieka v prvých dňoch po pôrode je podľa pediatrov účinnejšie, pretože prvé mlieko je hustejšie, s čím si ani tá najlepšia odsávačka nemusí vždy poradiť.

Rovnako platí, že získané materské mlieko je dobré podávať dieťaťu čo najskôr, aby ste podporili jeho zdravie čo najvyšším obsahom živín.

Niekedy je tiež lepšie pripraviť si zásoby materského mlieka odsávaním vopred, čo vám umožní nielen naučiť sa správnej technike odsávania, ale aj poskytne dostatok času na vytvorenie zásob, keď nebude možné malého „hladoša/hladošku“ nakŕmiť cez prsník.

Prečo je dojčenie dôležité?

Aj keď sa vám často nechce, vášmu dieťaťu dojčenie veľmi prospieva.

  1. Materské mlieko poskytuje vášmu novorodencovi ideálnu výživu a prispôsobuje sa jeho meniacim sa nutričným potrebám počas rastu.

  1. Dojčenie prispieva k ochrane detí pred rôznymi krátkodobými aj dlhodobými zdravotnými problémami.

  1. Viaceré výskumy a prax potvrdili, že dojčené deti majú oveľa nižšie riziko vývoja astmy, obezity, cukrovky typu 1 a syndrómu náhleho úmrtia. Sú tiež menej náchylné k infekciám uší a gastrointestinálnym ťažkostiam.

  1. Materské mlieko obsahuje dôležité protilátky od matky, ktoré sa prenášajú na dieťa. A ako vieme, práve protilátky slúžia na to, aby telo dokázalo identifikovať cudzie elementy vo forme nebezpečných vírusov a baktérií. Takže vami dodané protilátky v materskom mlieku pomáhajú bábätkám vybudovať silný imunitný systém a chránia ich pred rôznymi chorobami.

Ako na správne skladovanie materského mlieka?

Dodržiavať určité postupy je dôležité aj pri skladovaní odsatého mlieka, ktoré je samozrejme najlepšie spotrebovať čím skôr, pretože chladením v chladničke alebo zmrazením v mrazničke stráca (ako každá iná surovina) na svojej kvalite.

Pri skladovaní materského mlieka je dôležité zvoliť správnu nádobu, špeciálne určenú pre tento účel, aby sa predišlo uvoľňovaniu škodlivých chemikálií z lacných plastových nádob.

Je tiež odporúčané prvých cca 10 ml odsatého mlieka vyliať, pretože môže byť kontaminované baktériami. Nádoby alebo vrecká na mlieko vždy označte dátumom, čo umožňuje prioritné použitie najstaršieho skladovaného mlieka, čím sa zabezpečí jeho čerstvosť a bezpečnosť pre dieťa.

Pokiaľ ide o ideálny dátum spotreby takto nazbieraného mlieka, názory sa môžu líšiť, vo všeobecnosti je ale podľa odborníkov dobré odsaté mlieko z prsníka skladovať v chladničke maximálne 24 hodín. Ak je teplota okolia vyššia, skracuje sa aj doba použitia mlieka zhruba na 6 hodín pri 25 °C a zvyšuje sa riziko vzniku škodlivých baktérií.

Vhodným, najchladnejším priestorom sú vrchné police v chladničke. Použitie chladného mlieka na konzumáciu je možné po ohreve vo vodnom kúpeli. Ale pozor, silným ohrevom môžete zničiť živiny a vitamíny. Prospešné látky sa tiež môžu znehodnotiť silným premiešaním a trasením mlieka. A aj keď to nie je ideálny nápad, mlieko je tiež možné zmraziť, avšak maximálne na dobu 12 týždňov.

Bez ohľadu na to, aký spôsob odsávania a skladovania materského mlieka si vyberiete, pre vaše novo narodené dieťa je to základná a veľmi dôležitá výživa. Materské mlieko je kompletným zdrojom živín, vitamínov a minerálov potrebných pre zdravý rast a vývoj novorodenca. Obsahuje bohatú zmes bielkovín, tukov, sacharidov a je zdrojom vitamínov A, C, E, ako aj vápnika, železa a ďalších dôležitých živín. A keď si ho starostlivo uchováte, môžete si byť isté, že poskytne vášmu dieťatku všetko, čo potrebuje.

Zdroj obrázka: Pavel Ilyukhin/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.