Magnézium v tehotenstve: Prečo je dôležité a ako prospieva?

V období tehotenstva dochádza k nárastu dopytu po magnéziu o 15 až 20 %. Hormonálne zmeny, stravovacie návyky, obličky, ktoré vylučujú viac magnézia, zvýšený objem krvi riediaci jeho koncentráciu a ďalšie iný dôvody spôsobujú, že sa tento životne dôležitý minerál z tela tehotnej ženy stráca ešte rýchlejšie ako u bežného človeka.

0 149

Magnézium je ale minerál, ktorý je pre mnoho funkcií nášho organizmu, vrátane svalovej a nervovej funkcie, regulácie krvného tlaku a podpory imunitného systému veľmi dôležitý. Dokonca priaznivo vplýva aj na vývoj samotného plodu v tele matky.

Počas tehotenstva sú teda požiadavky na magnézium zvýšené, čo môže viesť k jeho väčšej spotrebe.

    1. Minerál, ktorý prospieva celému telu

Horčík je minerál nevyhnutný pre množstvo kritických funkcií v ľudskom tele. Jeho úlohy zahŕňajú nielen stabilizáciu kostnej štruktúry, ale aj riadenie metabolizmu energie v bunkách a je tiež kľúčový pre aktivizáciu viac ako 600 enzýmových procesov.

Adekvátna hladina horčíka prispieva aj k vyššej odolnosti proti stresu a lepšej psychickej rovnováhe, vďaka schopnosti regulovať funkciu srdcovo-cievneho systému a udržiavať optimálny krvný tlak. Horčík je tiež zásadný pre riadenie svalového napätia a je dôležitý pre relaxáciu svalov po ich stiahnutí.

Kľúčová úloha horčíka sa ale neprejavuje iba u tehotných žien. Pretože dokáže zmierniť aj bežné kŕče a menštruačné bolesti. Na ich odstránenie pôsobí tento minerál tak, že stabilizuje bunkové membrány a umožňuje elektrolytom ako vápnik, draslík a sodík udržiavať svoje koncentrácie na normálnych úrovniach vnútri a mimo buniek. Týmto spôsobom sa znižuje aktivita nervových celul, čo zabraňuje nadmernej reakcii svalov a pomáha predchádzať svalovým kŕčom.

    1. Ako ovplyvňuje nedostatok magnézia tehotenstvo?

Nedostatok horčíka počas tehotenstva býva najčastejšie príčinou lýtkových kŕčov a nešpecifických brušných bolestí. Veľmi často sa tiež prejavuje formou palpácie (silné búšenie srdca) a pocitom vyčerpanosti. Tieto symptómy samozrejme nie sú samy o sebe dôvodom k značnému znepokojeniu, avšak je dôležité sledovať signály svojho tela a v prípade podozrenia poklesu horčíka je vhodné absolvovať test.

Veľmi nízke hladiny magnézia môžu tiež spôsobiť stiahnutie maternice, ktorá sa nevie uvoľniť, čo vedie k predčasným kontrakciám a v extrémnych prípadoch až k predčasnému pôrodu. Nedostatok horčíka tiež negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, môže zvyšovať riziko tehotenskej hypertenzie a je považovaný za potenciálnu príčinu preeklampsie a zosilnenia tehotenských nevoľností.

Po doplnení chýbajúcich hladín sa zvyčajne symptómy nedostatku magnézia zlepšia, pričom nedochádza k trvalému poškodeniu tela a orgánov.

    1. Aké množstvo je správne ?

Odporúčania odborníkov na výživu hovoria, že tehotné ženy by mali denne prijať približne 310 mg horčíka, čo je trochu viac než odporúčaná denná dávka pre ne-tehotné ženy staršie ako 25 rokov.

Dôvodom pre väčšie množstvo je zvýšená strata horčíka s močom kvôli hormonálnym zmenám počas tehotenstva a tiež preto, že horčík je kľúčový pre bunkové delenie a rast embryonálnych buniek. V pokročilých fázach tehotenstva potrebuje aj plod dostávať horčík, ktorý je preň nevyhnutný, keďže v poslednom trimestri tehotenstva si začína do svojich kostí a svalov ukladať až 7 mg horčíka denne.

Počas obdobia dojčenia sa odporúčaný denný príjem horčíka pre matku zvyšuje na 390 mg, pretože materské mlieko, ktoré obsahuje približne 3 mg horčíka na 100 ml, predstavuje hlavný zdroj tohto minerálu pre dieťa, ktorý je dôležitý pre jeho správny a zdravý vývoj.

    1. Ako dlho magnézium užívať?

Ak chcete predísť deficitu horčíka, je vhodné začať monitorovať a prípadne zvyšovať jeho hladiny už v období plánovania tehotenstva. Pri užívaní akýchkoľvek výživových doplnkov alebo vitamínov sa je samozrejme vždy najlepšie poradiť s odborným lekárom.

Práve tí veľmi často odporúčajú udržiavať optimálnu hladinu horčíka počas celého tehotenstva až do ukončenia dojčenia, čím sa zabezpečuje, že hladiny horčíka v tele matky aj dieťaťa budú v týchto kritických počiatočných mesiacoch vyvážené.

    1. Potraviny, v ktorých je vysoký podiel horčíka

Ak sa chcete vyhnúť umelo spracovaným tabletkám, môžete skúsiť čerpať magnézium z potravín. Okrem banánov, patria medzi potraviny s najvyšším obsahom horčíka orechy a semená, pričom na špici sú slnečnicové a ľanové semienka s obsahom 420 mg, resp. 350 mg horčíka na 100 g produktu.

Vysoké množstvá horčíka obsahujú aj pšeničné klíčky a ovos. Pravidelná konzumácia pestrého müsli, najlepšie obohateného o niekoľko plátkov banánu (45 mg horčíka na 100 g banánu), môže pokryť väčšinu potreby horčíka za deň, obzvlášť ak k tomu pridáte jeden alebo dva poháre minerálnej vody obohatenej o magnézium.

    1. Vedľajšie účinky

Zdravé osoby dokážu nadbytočný horčík bez problémov vylúčiť, pričom obličky regulujú jeho hladinu v krvi a odstránia prebytok prostredníctvom moču. Pri vysokom príjme horčíka sa časť dávky nemusí vstrebávať v črevách a môže sa nezmenená vylúčiť stolicou. Aj tento jav ale môže mať pozitívny vedľajší účinok v podobe mierneho laxatívneho efektu, ktorý pomáhať pri zápche – častom probléme v tehotenstve.

Aby sa predsa len predišlo nežiaducim vedľajším účinkom, je vhodné si rozložiť príjem horčíka do menších dávok počas celého dňa. Napríklad, rozpustiť šumivý granulát v 500 až 750 ml vody a piť postupne v priebehu dňa. Alternatívne, vždy po konzultácii s lekárom, možno užívať vhodné medikamenty alebo doplnky stravy obsahujúce primerané množstvá horčíka.

Zdroj obrázka: LightField Studios/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.