Koľko denného spánku potrebujú deti v rôznom veku?

Denný spánok je pre deti nemenej dôležitý ako ten nočný. Navzájom totiž na seba vplývajú a spoločne potom majú pochopiteľne vplyv nielen na „náladičku“, ale hlavne na rozvoj dieťaťa. Koľko denného spánku teda potrebujú deti v rôznom veku?

0 193

Prvé tri mesiace a prvý rok

Prvé tri mesiace života bábätiek je denný spánok takpovediac „rozhádzaný“. Nedá sa všeobecne povedať, koľko by také malé bábo malo cez deň spať, keďže niektoré spia každú chvíľu a niektoré sú pravý opak. Samozrejme, rôzna je aj dĺžka týchto spánkov. V tomto období je vaša úloha skôr o tom, prispôsobiť sa čo najviac režimu vášho dieťaťa.

V období od troch mesiacov do jedného roka sa postupne znižuje počet denných spánkov. Do piatich mesiacov to ešte môžu byť kľudne aj štyri denné spánky, do deviatich mesiacov tri a dokedy bude mať dieťa prvé narodeniny, zväčša mu už budú stačiť len dva denné spánky. Dĺžka spánku sa v tomto období pohybuje medzi štyrmi a dvomi hodinami.

Prvé roky a škôlkarsky vek

Čo sa týka obdobia od prvého do tretieho roka života, bezprostredne po prvých narodeninách deti ešte bežne spávajú dvakrát denne, ale okolo roka a pol by to už mal byť len jeden denný spánok. O niečo sa skráti aj dĺžka spánku, ktorá už je medzi tromi hodinami a hodinou a pol.

V škôlkarskom a predškolskom veku, čiže v období od troch do piatich rokov, nastáva postupné skracovanie denného spánku. Dieťa sa tak postupne pripravuje na nástup do školy, kde ho už žiadny poobedný spánok čakať nebude. Postupnými krokmi je tak potrebné skracovať dĺžku spánku z pôvodných (necelých) dvoch hodín na hodinu, potom len na polhodinu a nakoniec sa s denným spánkom končí.

A čo školáci?

Ako sme už spomenuli, pred nástupom do školy by už dieťa nemalo pravidelne spávať cez deň. Iste, výnimočné prípady, keď je veľmi unavené, nastať môžu, ale nemôžu byť pravidlom. Dôležité tak je, aby dieťa dostatočne spalo v noci. V takomto veku je optimum deväť až desať hodín.

Na záver ešte jedna poznámka: ako ste si určite všimli, všetky údaje boli len približné, resp. v určitých intervaloch. To preto, že deti skrátka nefungujú podľa nejakej tabuľky a určité „odchýlky“ sú bežné. Nemusíte sa tak báť, ak práve vaše dieťa nebude v tomto „presné“. Zároveň však platí, že odlišnosti nemôžu byť extrémne, potom ich treba riešiť.

Zdroj obrázka:

Autor: Aynur_sib / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.