Vitamín D

0 466

16Vitamín D – rybí olej verzus Vigantol…..

Aj takto by sme mohli začať naše uvažovanie nad tým, či zvoliť pre našich najmenších ako alternatívu vitamínu D rybí olej, alebo kvapky, ktoré nám predpíše lekár – Vigantol. Ani názory pediatrov na túto otázku nie sú jednoznačné.

Ja som počas prvých 11.mesiacov dávala našej maličkej Vigantol, pretože väčšina mamičiek, s ktorými som sa na túto tému rozprávala ho tiež podávala svojim drobcom. Keď som sa ale začala o vitamín D zaujímať viac, zistila som, že o tomto prípravku sú na internete rôzne negatívne články, a preto som sa rozhodla zakúpiť rybí olej a odskúšať jeho účinky. Zakúpila som ten, ktorý mala odskýšaný moja sesternica na svojom synčekovi, a keďže s ním bola spokojná kúpila som si aj ja ten istý. Keďže ide o vitamín nedokážem zhodnotiť, či je lepší rybí olej alebo vigantol. Ak by som ale hodnotila podľa toho čo maličkej chutí viac, tak jednoznačne rybí olej, pretože je obohatený o citrónový extrakt, takže maličkej veľmi chutí.

Vitamín D však konzumujeme aj v bežných potravinách, bez toho, aby sme sa nad tým zamýšľali, viete ktoré potraviny to sú?Vitamín D je obsiahnutý najmä v oleji z rybej pečene, menší obsah vitamínu D je aj v mlieku, jogurtoch, kokose, avokáde, v kvasniciach, obilninách, či vaječnom žĺtku. Vitamín D sa varením neznehodnocuje, čiže ak prijímame uvedené potraviny aj vo varenej forme, stále je prítomný.

Vitamín D patrí medzi vitamíny, ktoré sú rozpustné v tukoch, ktorých vstretávanie a transport je viazané na tukovú formu (môže sa ale ukaladať v pečeni, pozor preto na predávkovanie nakoľko sa nedokáže z tela vyplaviť sám). Ide o vitamín, ktorý si telo nedokáže vytvoriť samo, preto ho musí prijímať v potrave. Počas slnečných mesiacov nie je potrebné prijímať vitamín D v potrave v zvýšenom množstve, pretože vďaka pôsobeniu slnečného žiarenia sa vitamín tvorí v koži z provitamínu 7-hehydrocholesterolu (derivát cholesterolu). V lete sa preto odporúča „rozumné opaľovanie“ teda pobyt na slnku do 10 hodiny a neskôr po 15 hodine. Počas zimných mesiacov je však slnečné žiarenie slabé, a preto je potrebné vitamín D dopĺňať.

Vitamín D zohráva kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunitného systému človeka, a jeho nedostatok v zimných mesiacoch spôsobuje prechladnutie a chrípku. Nedostatok vitamínu D sa tiež spája s rednutím kostí. Preto je veľmi dôležitý už od narodenia!

 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.