Strie: nežiaduci dôsledok rýchlych zmien v koži. Ako sa ich zbaviť?

Strie, medicínsky známe ako striae distensae, sú mikroskopické ruptúry v derme, spôsobené pretrhnutím kolagénových a elastínových vlákien pri rýchlom rozpínaní alebo sťahovaní kože. Napriek tomu, že pre naše telo nepredstavujú zdravotné riziko, mnohí z nás sa snažia nájsť na ich redukciu čo najefektívnejšie riešenie.

0 219

Ako strie liečiť a predchádzať ich vzniku, aby bola naša pokožka krásna?

Eliminujte najčastejšie príčiny vzniku

Aby ste mohli s týmto nepríjemným stavom úspešne bojovať, prípadne sa mu vyhnúť, je dobré vedieť, kedy a prečo vzniká? Strie sa na tele najčastejšie objavujú v dôsledku rýchleho natiahnutia alebo zmrštenia pokožky, pri ktorom dochádza k „lámaniu vlákien elastínu a kolagénu. Dôvodov, prečo sa tak deje, je viacero:

  • Tehotenstvo: Rýchly nárast telesnej hmotnosti počas tehotenstva môže spôsobiť strie na bruchu, bokoch, hrudníku a stehnách.

  • Kolísanie hmotnosti: Aj rýchle priberanie na váhe, bez ohľadu na dôvod, môže spôsobiť strie na rôznych častiach tela. Rovnako rýchla strata hmotnosti môže mať podobný účinok ako priberanie na váhe, pretože koža nemá čas prispôsobiť sa novým tvarom tela.

  • Cvičenie: Ľudia, ktorí sa intenzívne venujú cvičeniu alebo kulturistike a rýchlo nadobudnú svalovú hmotu, môžu mať strie na miestach, kde sa pokožka natiahla.

  • Dedičnosť: Genetika je ďalším vplyvným faktorom, na základe ktorého je naša pokožka viac náchylná na vznik nevzhľadných strií.

Z uvedeného vyplýva, že zamedzeniu vzniku týchto nedokonalostí pokožky predchádza eliminácia jej extrémneho rozpínania, ktoré je možné (okrem tehotenstva) eliminovať udržiavaním optimálnej hmotnosti a pravidelným cvičením.

V určitom veku sa z nášho tela vytráca aj kolagén a elastín, takže okrem cvičenia a optimálnej hmotnosti, prospeje kráse vašej pleti aj dodatočné vyživenie vo forme doplnenia chýbajúcich hladín týchto látok. Ani to ale nie je všetko, čo môžete pre svoje telo urobiť.

Tipy na odstránenie strií

Napriek tomu, že strie nepredstavujú pre človeka ohrozenie na živote, z dôvodu ich nie práve ideálneho vzhľadu, sa ich snažíme z tela odstrániť, k čomu stačí podstúpiť niekoľko jednoduchých krokov.

  • Myslite na dostatočnú a pravidelnú hydratáciu pokožky

Pre optimálne fungovanie organizmu je nevyhnutné, aby malo dostatočné množstvo vody, čo platí aj pre vašu pokožku. Hydratácia zaisťuje jej elasticitu a žiadne extrémne natiahnutie a stiahnutie nespôsobuje výraznejší problém.

Hydratovaná pleť tela je vo všeobecnosti voči vplyvu vonkajších faktorov omnoho odolnejšia a nielen miera vzniku nevzhľadných strií, ale napríklad aj vrások je znížená na minimum. Ak už strie náhodou vznikli, aj na liečbu reaguje hydratovaná pokožka oveľa lepšie.

  • Zdravo sa stravujte

Starať sa o pokožku je potrebné nielen z vonkajšej, ale aj vnútornej strany. To znamená, zahrnúť do našej každodennej konzumácie výživné potraviny, ktoré pleti dodajú nevyhnutné vitamíny na zachovanie jej optimálneho zdravia a elasticity.

Kvalitnú a na živiny bohatú stravu si môžete poskladať z ovocia a zeleniny, strukovín a zdravých tukov.

  • Vitamín E, ktorý nájdete napríklad v orechoch, mandliach, špenáte alebo avokáde, obsahuje silné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pokožky pred ich poškodením.

  • Zinok, obsiahnutý v orechoch, semenách, mäse a strukovinách, podporuje regeneráciu buniek a pomáha udržať pokožku zdravú.

  • Vitamín A rovnako dobre prispieva k obnove kožných buniek. Obsahuje ho napríklad v mrkva, sladké zemiaky a špenát. Mimochodom, mrkva dokáže podporiť váš zrak, prečistiť črevá, cievy a pečeň. Dokonca môže jej pravidelná konzumácia znížiť riziko vzniku mozgovej príhody.

  • Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybách, orechoch a ľanových semienkach, môžu slúžiť ako vynikajúca podpora zdravej pokožky.

  • Proteíny, ktoré nájdete napríklad v mäse, rybách, mliečnych výrobkoch, vajciach a strukovinách, sú stavebnými kameňmi pre kolagén a elastín, ktoré sú kľúčové pre pružnosť pokožky.

Pre dosiahnutie pozitívnych výsledkov a zachovanie krásnej pleti je samozrejme potrebné tieto a iné živiny dodávať telu na pravidelnej báze, takže čím častejšie budete zdravú stravu konzumovať, tým menšia pravdepodobnosť vzniku alebo náročnej liečby strií bude.

Vyskúšajte účinné kozmetické procedúry

Ak sa potrebujete dostať k dobrému výsledku za krátky čas, prípadne vám strie “prerástli cez hlavu”, môžete si pomôcť s niektorými špeciálnymi kozmetickými procedúrami. Aj tu však zohráva dôležitú úlohu čas, pretože čerstvé strie reagujú na liečbu oveľa lepšie.

O aké procedúry ide?

      • Exfoliácia

Exfoliácia (pre niektorých možno známa pod pojmom peeling) je založená na účinkoch vyplývajúcich z prirodzenej obnovy pokožky, ktorá sa v závislosti od jej typu a veku môže líšiť. Vo všeobecnosti potrebujú kožné bunky na obnovu zhruba 28 dní, čo sa s narastajúcim vekom samozrejme predlžuje. Exfoliácia môže tomuto procesu pomôcť. Vaša pleť bude vďaka nej jemnejšia, prežiarenejšia, farebne zjednotená, bez šupiniek a strií.

Na exfoliáciu môžete využiť niekoľko spôsobov. Naj veľmi jemné odstránenie odumretých kožných buniek pleti slúžia špeciálne krémy. Mikrodermabrázia je špeciálna bezbolestná metóda, ktorá sa vykonáva pomocou špičkových nástrojov. Slúži na zlepšenie textúry pokožky a podporuje tvorbu kolagénu a elastínu. Na dosiahnutie optimálnych výsledkov je však potrebná séria viacerých sedení.

Dôležité je si tiež uvedomiť, že mikrodermabrázia nezaručuje úplné odstránenie strií, pretože efekt závisí od ich závažnosti.

      • Mikropunkčná mezoterapia

Mikropunkčná mezoterapia (mikroihličková terapia) je efektívnou metódou na liečbu strií a aj na obnovu rôznych typov jaziev, ako sú pigmentové škvrny od slnka, akné jazvy a rozšírené póry.

Procedúra zahŕňa jemné mikropunkcie (punkcia – nabodnutie telovej dutiny, orgánu alebo patologického útvaru špeciálnou punkčnou ihlou) na povrchu pokožky, ktoré sú takmer bezbolestné.

Akokoľvek bolestivo to na prvé počutie možno znie, takéto jemné “nabodnutie” vytvára malé kanály v derme, čím umožňuje lepšiu absorpciu a prenikanie aktívnych zložiek, ktoré sa následne aplikujú na pokožku. Pri liečbe strií sa do týchto kanálov zavádzajú látky, ako sú peptidy, rastové faktory, vitamíny, organický kremík a kyselina hyalurónová, ktoré sú nevyhnutné pre regeneráciu pokožky.

      • Laserová terapia

Laserová terapia na odstránenie alebo liečbu strií spočíva v ohrievaní oblasti pokožky, kde sa tieto poruchy nachádzajú, s cieľom stimulovať tvorbu kolagénu a elastínu. Tento postup je účinný, pretože preniká hlboko do kožných vrstiev, konkrétne do dermy.

Po niekoľkých sedeniach si môžete všimnúť obnovenie tonusu a pevnosti pokožky a povrchové strie môžu zmiznúť. Účinok laserovej terapie pokračuje aj v nasledujúcich mesiacoch, pretože dochádza k regenerácii hlbších vrstiev pokožky vďaka stimulácii tvorby kolagénu a elastínu.

Pred sedením sa obvykle aplikuje miestna anestézia, pretože postup môže byť nepohodlný. Po terapii vie tiež pokožka na krátku dobu začervenať, no tento efekt je len dočasný.

Masáž

Jeden menší výskum tiež ukázal, že pravidelné 15-minútové olejové masáže tela počas tehotenstva môžu pomôcť predchádzať striám. Štúdie preukázali, že ak si doprajete čas na vmasírovanie produktu do pokožky, môže to pomôcť. Ale pozor, nie je to o samotnom obsahu látok v danom oleji, (veľmi účinný je napríklad retinol) ale masáži, ktorou sa podporuje prekrvenie pokožky a zachovanie jej elasticity.

Ktorú metódu si vyberiete, je len na vás. V prípade vzniku nechcených strií je dôležité myslieť aj na to, že nielen tehotenstvo, ale aj iné aktivity, pri ktorých sa naša pokožka extrémne naťahuje, môžu byť dôvodom jej trvalejšieho znehodnotenia, ktoré sa ale dá našťastie pri troche snahy odstrániť.

Zdroj obrázka: Ales Munt/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.