Očkovanie mamičky pri kojení – názor lekára

0 518

Keďže som už dlhšiu dobu hľadala odpoveď na moju otázku, či môžem byť preočkovaná proti TETANU ak kojím moje 16.mesačné dieťatko, rozhodla som sa obrátiť ešte na stránku sprievodcaockovanim.sk, kde na otázky ohľadom očkovania odpovedá fundovaný lekár. Otázku som teda napísala a za pár dní som dostala odpoveď.

Keďže mnoho mladých mamičiek v mojom veku rieši rovnakú otázku, aká trápila aj mňa, požiadala som pani doktorku MUDr. Urbančíkovú, MPH, či môžem jej odbornú odpoveď zverejniť aj na mojom blogu. Pani doktorka súhlasila, a preto ju dávam do pozornosti aj Vám. Verím, že aj Vám pomôže v rozhodnutí či sa dať alebo nedať preočkovať počas kojenia.

Moja otázka :
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť, nakoľko rady lekárov, s ktorými som sa na túto tému rozprávala sú diametrálne odlišné. Proti tetanu som bola zaočkovaná ako 15-ročná a teraz mám 31 rokov a nie som preočkovaná. Zostala som tehotná, tak ma očkovať nemohli, teraz ale kojím moje 16-mesačné dieťatko a chcem ho kojiť čo najdlhšie. Potom chceme ďalšie dieťatko, a to chcem opäť kojiť. Moja otázka na Vás znie, môžu ma zaočkovať proti tetanu, ak kojím? Neuškodí to nejako môjmu dieťatku? Radšej by som sa dala zaočkovať, ale určite kvôli tomu neprestanem kojiť, dieťatko je zdravé, takže viem, že mliečko je preň to najlepšie. Aký je, prosím, Váš názor? Môžu ma zaočkovať? Ak áno, kedy je najvhodnejšie obdobie a musím ísť na 3 vakcíny? Ak áno, v akom období, aby som to stihla do ďalšieho tehotenstva? O rok by sme už chceli plánovať ďalšie dieťatko. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď lekára :
Dobrý deň prajem, očkovanie proti tetanu (neživou vakcínou) je možné realizovať aj počas tehotenstva a aj počas dojčenia, bez zvýšeného rizika vedľajších príhod. Teda tehotenstvo ani dojčenie nie sú kontraindikáciou očkovania proti tetanu. Lekári by nemali mať na to rôzne názory, pretože existujú medzinárodne záväzné odporúčania, ktoré sa majú dodržiavať. Vaše dieťa je už určite tiež očkované a zároveň Vaše očkovanie proti tetanu Vášmu dojčenému dieťaťu neuškodí. Stačí podanie iba jednej dávky vakcíny, ako sa preočkovávajú dospelí – vakcínou proti tetanu a záškrtu.

Benefitom pre Vás by bolo zvážiť kombinovanú vakcínu proti tetanu, záškrtu a čiernemu kašľu (vakcína Boostrix alebo Adacel), keďže plánujete ďalšie tehotenstvo a budete mať doma dve malé deti, najmä budúceho novorodenca.

V súvislosti s mojim odporúčaním očkovať budúcich rodičov proti čiernemu kašľu, odporúčam aj odkaz na video o tomto nebezpečnom infekčnom ochorení pre novorodencov a malé dojčatá, pri jeho pozeraní mám stále slzy, pretože som detský infektológ a z mojej dlhoročnej praxe viem, že je to v skutočnosti naozaj tak: https://www.youtube.com/watch?v=iUYub4QrBIA (ak sú potrebné slovenské titulky sú vpravo dole v rámčeku).
S pozdravom,
MUDr. Urbančíková, MPH

 

Ešte raz by som aj touto cestou chcela poďakovať pani doktorke MUDr. Urbančíkovej, MPH za zodpovedanie mojej otázky, a za jej odporúčanie.

 

 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.