Mliečne zuby: Kedy a prečo by ste mali venovať pozornosť ich prerezávaniu?

0 159

Ak chcete mať preto istotu, že je všetko v poriadku a vývoj zubov detí je na správnej ceste, máme pre vás niekoľko dôležitých informácií, ktoré by ste si mali vo vlastnom aj záujme vašich ratolestí osvojiť.

  1. Kedy a koľko mliečnych zubov by mali vyše deti mať?

Mliečne zuby, známe aj ako primárne, sú prvými zubami, ktoré sa objavujú u vašich detí. Začínajú sa prerezávať okolo 6. mesiaca, pričom celý detský chrup by mohol byť kompletne vyformovaný a vytvorený najneskôr do 3. roku života.

Pokiaľ ide o počet, celkovo by malo ústnu dutinu detí tvoriť 20 mliečnych zubov, čo zahŕňa 8 predných rezákov, 4 ostré očné zuby a 8 stoličiek. Každý z týchto zúbkov má na svoje prerezanie čas, pretože inak by nedokázali svojmu účelu slúžiť plnohodnotne. Rovnako majú mliečne zuby detí aj svoju „životnosť“, čo znamená, že keď doslúžia, vypadnú a sú nahradené tými trvalými, ktoré sú rovnako jedinečné a odborníkmi často prirovnávané k jedinečnému odtlačku prsta.

Mimochodom, vedeli ste, že 1/3 zuba ostáva ukrytá pod ďasnom? Zaujímavé tiež je, že zubná sklovina sa radí k najtvrdšiemu tkanivu v ľudskom tele, čo ale neznamená, že zubný kaz a baktérie v ústnej dutine ho nemôžu a nedokážu zničiť.

  1. Prečo je prerezávanie dôležité?

Prerezávanie mliečnych zubov zohráva u deti a v podstate každého dospelého človeka niekoľko dôležitých úloh. Prečo a aké?

 1. Mliečne zuby pomáhajú deťom (v konečnom dôsledku aj dospelému jedincovi) získať silnú ústnu dutinu a ďasná, v ktorých sú trvalé zuby dokonale a po celý život pred vonkajšími nástrahami chránené. Ak sú naopak mliečne zuby extrahované príliš skoro, stále zuby môžu potom rásť nepravidelne alebo u nich dochádzať k iným ortodontickým problémom.

 1. Mliečne zuby tiež umožňujú deťom správne žuť potravu, čo je dôležité pre správnu výživu. Ak im naopak mliečne zúbky chýbajú, mávajú ťažkosti s jedením a správnym trávením potravy.

 1. Mliečne zuby sú tiež dôležité pre správny rečový vývoj. Ich nedostatok môže ovplyvniť výslovnosť a rečové schopnosti dieťaťa, ktoré sa dajú, ale aj nemusia časom opraviť.

  1. Kedy je na prerezávanie mliečnych zubov neskoro?

Stanoviť, kedy je na prerezávanie mliečnych zubov neskoro, nie je vždy až tak celkom jednoduché, pretože každé dieťa je iné a aj vývoj jeho zubov býva individuálny. Najneskôr by však mali byť mliečne zuby prerezané do tretieho roku života, aby sa zabránilo následným problémom s chrupom.

Ak sa mliečne zuby prerezávajú príliš neskoro, môže to mať nasledujúce dôsledky:

 • Problémy s ortodontickým vývojom: Oneskorené prerezávanie mliečnych zubov môže ovplyvniť správny ortodontický vývoj. Znamená to, že môže dôjsť napríklad k prekrytiu a prekryveniu ich sklonu alebo iným problémom s budúcimi stálymi zubami či skusom.

 • Bolesť a nepohodlie: Oneskorené prerezávanie mliečnych zubov môže spôsobiť aj bolesť a nepohodlie u detí, čo môže viesť k problémom so spánkom a stravovaním.

 • Častý výskyt infekcií: Mliečne zuby chránia miesto pre stále zuby. Oneskorené prerezávanie môže naopak znamenať, že trvalé zuby nemajú dosť miesta na rast, čo môže viesť k infekciám a ďalším problémom.

Správna starostlivosť o mliečne zuby je pre dlhodobé zdravie ústnej dutiny a ortodontický vývoj detí kľúčová. Mliečne zuby by preto mali byť prerezané v určitom veku, čo sa samozrejme môže od dieťaťa k dieťaťu líšiť.

Ak ale máte obavy ohľadom správneho vývoja ústnej dutiny vášho dieťaťa, je vždy najlepšie konzultovať situáciu a problém s pediatrickým zubárom, ktorý vám poskytne odbornú radu a starostlivosť. Nezabudnite aj na pravidelné návštevy odborného zubného lekára pre kontrolu a udržiavanie zdravých zubov u vašich detí.

Zdroj obrázka: Maksimov Andrey 1984/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.