Azitun je kniha pre malých i veľkých čitateľov, ktorí radi ulietavajú na krídlach fantázie. Aká je a kto ju napísal?

0 301

Hovorí sa, že jedlo je pokrmom tela a umenie jedlom duše. Umenie však patrí k „pokrmom“, ktoré dodávajú nášmu organizmu nie fyzickú, ale duševnú silu, ktorá je pre našu existenciu často oveľa dôležitejšia. Pre deti obzvlášť, pretože si pomocou umenia rozvíjajú svoju fantáziu, predstavivosť a kreatívne myslenie. Prečo teda nenasýtiť seba i najmenších „jednohubkou“ v podobe zaujímavej knihy s názvom AZITUN?

Ako už obal publikácie aj jej samotný názov Azitun napovedá, pri tomto diele nejde len tak o hocaký dobrodružný príbeh. Autorka Andrea Speváková Fejzović ho uverejnila pod jej umeleckým menom Ada Fey a sama knihu označila za poviedku pre tých, ktorí vedia snívať.

Koľko je na tom pravdy a dokáže očariť aj vás?

    1. O autorke

Autorka Andrea je umelecky činná na rôznych úrovniach. Ona a jej tím spojili dokopy tri pseudonymy Ada, Rea a Sina a vytvorili jeden celok s názvom FeyARS. Každá verzia je iná, ale pravdou je, že všetky svojou kreativitou iba prekypujú. Už na ich stránke si nebudete celkom istí, či ide o jednu osobu alebo tri rôzne postavy, a o to asi aj trocha išlo. Všetko okolo Feyových je akoby opletené záhadnosťou a mystériom. Ak vás teda láka tajomno a fantastické svety, FeyARS je pre vás to pravé. Nechajte sa uniesť fantáziou.

    1. Čím vás kniha zaujme?

Ilustrácie pútajú svojou nápaditosťou už na prvý pohľad. Hneď pri prezeraní obrázkov budete vedieť, že to nebude len tak obyčajné dobrodružstvo.

Zvedavcov isto upúta aj slovník s podivnými výrazmi na konci knihy. Je to vesmírne písmo, ktoré má svoje zákonitosti a môžete sa s ním pokojne dohovárať so svojimi kamarátmi alebo písať ľúbostné listy. Tento prvok ocenia hlavne mladšie ročníky, ale zláka isto aj dospelých. Stačí si zahrať hru a napísať odkazy, ktorým budete rozumieť iba vy a vaši spolučitatelia. Aby ste nemuseli všade so sebou nosiť knihu, môžete si prikúpiť kartičku s vesmírnym písmom, a tak zašifrovaný odkaz vytvoríte hocikde a na počkanie.

Básne, ktoré sa v knihe nachádzajú na začiatku a na konci, ocení viac dospelý čitateľ ako deti. Mladšie deti im ešte nebudú dostatočne rozumieť, ale na všetko zmysluplné, predsa treba čas.

    1. O príbehu

Príbeh začína celkom jednoducho. Chlapec Jakub narazí na svoje veľké dobrodružstvo celkom jednoducho na povale u strýka. Avšak odtiaľ už to začne byť všetko mysteriózne. Dostanete sa Mliečnu dráhu i planéty, ktoré obývajú múdre bytosti odlišné od nás. Pre deti budú zaujímavé, pre dospelých nesú hlbšiu myšlienku než by ste možno očakávali. Je len na vás, koľkokrát budete musieť knihu znova otvoriť, aby ste v nej našli to čo hľadáte?

    1. Má kniha nedostatky?

Podľa malých čitateľov má. Nie je totiž dostatočne dlhá. Príbeh dokáže upútať malých i veľkých natoľko, že ho zhltnete za dva večery. O to viac sa však môžete tešiť na pokračovanie.

Malou nevýhodou je i väčšie množstvo postáv, ktoré sa vám môžu občas trocha popliesť, ale dejová línia vás bude viesť ďalej a vy sa rozhodne v príbehu nestratíte. Alebo áno? Záleží len na vás ako veľmi sa budete chcieť do hlbokých myšlienok vnoriť.

Zdroj obrázkov:

Jorm Sangsorn/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.