Amniocentéza: Keď potrebujete vedieť pohlavie, alebo máte strach z genetických porúch dieťatka

0 533

Čakáte dieťa a tešíte sa na chvíle, ktoré vám bude spríjemňovať? Vidieť vyrastať svojho potomka v priebehu niekoľkých rokov nie je nič krajšie a každá jedna matka asi vie, o čom hovoríme. Predpovedať ale jeho zdravotný stav a dobré fyzické predispozície asi v našej moci nie je. Existuje na to ale jedna overená metóda, ktorú podstupuje stále väčšie percento žien. Čo o nej viete vy?

Amniocentéza je postup, pri ktorom sa odstráni vzorka tekutiny (plodovej vody) z amniotického vaku na analýzu. Amniotický vak sa nachádza v maternicovej dutine a v podstate je to tekutinou naplnená štruktúra maternice tehotnej ženy, v ktorej žije plod.

V tomto vaku sa voľne pohybujú aj fetálne bunky, bielkoviny a moč plodu. A na základe týchto vecí sa vie urobiť dokonalá analýza, ktorá bude pre vás a vaše dieťa smerodajnou vo viacerých prípadoch.

Amniocentéza sa najčastejšie používa na zisťovanie genetických abnormalít, môže pomôcť diagnostikovať alebo vylúčiť mnohé možné vrodené chyby, pre ktoré je v danej rodine vyšší predpoklad vzniku.

Výsledky tiež môžu ukázať pohlavie dieťaťa, posúdiť zrelosť jeho pľúc (ak je všetko vykonané v blízkom termíne pôrodu), zistiť infekcie v plodových tekutinách alebo iné komplikácie tehotenstva.

Ako prebieha?

Počas amniocentézy sa tekutina odstráni umiestnením dlhej ihly cez brušnú stenu do amniotického vaku. V prípade potreby je samozrejme možné podať pred celým procesom lokálne anestetikum na zmiernenie prípadných reakcií matky, zvyčajne sa však bez neho väčšina žien zaobíde.

Ihla s amniocentézou sa vedie do vaku pomocou ultrazvukového zobrazovania, vykonaného buď pred alebo počas postupu. Akonáhle je ihla vo vaku, injekčná striekačka sa použije na odtiahnutie čírej plodovej vody, ktorá sa podobá moču. Objem odobratej tekutiny závisí od veku plodu a od dôvodu postupu.

Čo amniocentéza ukazuje?

Amniocentéza je veľmi presná pri detekcii chromozómových abnormalít, vrodených porúch metabolizmu, genetických a vývojových porúch, bakteriologickej analýze a pohlaví plodu.

Kto by mal podstúpiť amniocentézu?

Ženy vo veku nad 35 rokov majú väčšiu šancu mať dieťa s chromozomálnymi abnormalitami, teda prípadnými poruchami, ktoré sa môžu prejaviť v neskoršom veku. Chromozomálne abnormality u plodu môžu viesť aj k intelektuálnym postihnutiam alebo iným vrodeným poruchám, o čom sa v poslednej dobe čoraz viac presviedčame aj v bežnej praxi. Možnosť mať dieťa s chromozómovou poruchou sa najčastejšie zvyšuje s vekom matky:

Vo veku do 35 rokov je šanca asi 1 k 178

Do veku 40 rokov sa sadzba zvyšuje na 1 ku 63

Do veku 48 rokov a viac je pomer 1: 8

Je amniocentéza bezpečná?

Celkovo je amniocentéza bezpečným postupom. Nie je to na prvé počutie a predstavu nič príjemné, ale v mnohých prípadoch vie pomôcť. Riziko straty plodu je vo všeobecnosti menej ako 1%. Je bezbolestným postupom, ktorý môže poskytnúť užitočné informácie. Postup ale odporúča lekár na základe predošlých vyšetrení. Každopádne je na vašom slobodnom rozhodnutí, či ju podstúpite.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.