Prevencia je základ

0 260

Kedy je ale vhodné začať čistiť detské zúbky?

Prvý detský zúbok je veľká vec. Potom prídu ďalšie a práve s nimi nastane otázka pravidelného čistenia. Je potrebné umývať mliečne zúbky kefkou? Kedy s tým začať a ako na to?

Je potrebné čistiť mliečne zúbky?

Na túto otázku existuje jednoznačná odpoveď: Rozhodne áno. Rovnako ako trvalé zuby, aj mliečne zúbky môže postihnúť kaz, ktorý sa pri mliečnych zuboch dokáže šíriť oveľa rýchlejšie kvôli tenšej zubnej sklovine. Ak sa preto nezasiahne včas, môže to prísť až do štádia, kedy u dieťaťa nastane nepekný a nezdravý zhnitý vzhľad zúbkov.

Nedokonalé či vynechané čistenie zúbkov môže zapríčiniť nielen predčasné vypadnutie či dokonca vytrhnutie mliečneho zuba, ale môže mať negatívny dopad aj na vývoj reči u dieťaťa.

Kedy začať s čistením?

Podľa skúsených stomatológov je vhodné dieťaťu začať čistiť už bezzubé ďasienka. Nie je potrebné používať zubnú pastu, ale vhodné ďasná prejsť prstom obaleným v čistej gáze alebo špeciálnou gumenou kefkou, ktorú kúpite v lekárni.

Pravidelná ústna hygiena je pre deti rovnako dôležitá ako pre dospelých. Preto je vhodné pravidelné čistenie zúbkov kefkou začať aplikovať minimálne 2x denne, keď dieťaťu začnú vychádzať prvé zúbky, a to medzi 6. mesiacom až 1. rokom. Všeobecne sa odporúča začať s rutinným čistením čím skôr. Vyhnete sa tak neskorším bojom s čistením zúbkov. Verte alebo nie, ale máloktoré deti si totiž rady čistia zúbky. Farebná zubná kefka to môže zmeniť.

Používajte výhradne detské zubné kefky

Pri malých deťoch je to možno samozrejmosť, ale aj s rastúcimi deťmi je potrebné dodržiavať veľkosť zubnej kefky odporúčanú pre daný vek. Ak je aj dieťa väčšie, nie je vhodné vymeniť detskú veľkosť zubnej kefky za tú pre dospelákov. Detské zubné kefky sú dizajnované tak, aby presne vošli do úst dieťaťa a plnili funkciu tak ako majú. Ak je kefka príliš veľká, dieťa sa s ňou nedostane do zadnej časti čeľuste, a tak si zadné zúbky nevyčistí dokonale, čo môže viesť k vzniku zubného povlaku a kazov.

Naučte deti techniku správneho čistenia zúbkov čo najskôr

Deťom je taktiež potrebné ukázať, ako sa zúbky správne čistia. Ak si sami na túto problematiku netrúfate, dohodnite si stretnutie u zubára alebo dentálnej hygieničky, ktorí vám všetko dobre vysvetlia.

Ako dlho by si mali deti čistiť zuby?

Rýchle tridsať sekundové čistenie zúbkov nestačí. Aby malo čistenie účinok, je potrebné pomocou správnej techniky umývať zúbky 2 minúty. Pokiaľ má dieťa problém pri čistení zúbkov vydržať tento interval, skúste mu púšťať k umývaniu obľúbenú pesničku. Základom je, aby trvala aspoň 2 minúty.

Nezabudnite však čistotu zúbkov pravidelne kontrolovať. I keď si deti môžu zúbky umývať kvalitne, prvé roky je vhodné zúbky zakaždým dočisťovať rodičom.

Kedy ísť prvýkrát k zubárovi?

Aj tu platí pravidlo, čím skôr, tým lepšie. Ak si deti zvyknú už v rannom detstve, že zúbky prezerá pani zubárka, bude to pre nich prirodzené i neskôr. Pri prvých stretnutiach pani zubárka zúbky iba prezrie a dieťa zistí, že sa v ordinácii nič nepríjemné nedeje. Nebudete tak mať neskôr problém ho k stomatológovi dostať, ak bude treba mliečny zúbok vytrhnúť alebo opraviť.

Navyše vŕtanie mliečnych zúbkov nie je bolestivé, takže sa nemusíte ničoho obávať. Pravidelnými návštevami predídete zbytočnému stresu.

Zdroj obrázkov:

1. alekso94/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.