Milujete dovolenku pri mori? Nepodceňujte farbu plážovej vlajky

0 226

Aby sa to nestalo, oplatí sa všímať si farbu vlajky, ktorá poskytuje návštevníkom pláže dôležité informácie vytvárajúce bezpečné prostredie pre čas strávený pri mori alebo vode.

Poďme teda spoločne zistiť, aký význam je k jednotlivým farbám vlajok priradený a čo sa vám táto pestrá paleta odtieňov snaží povedať?

Čo znamená červená farba plážovej vlajky?

Význam červenej farby plážovej vlajky sa môže v závislosti od konkrétnej lokality, krajiny a jej príslušných pravidiel líšiť. Vo všeobecnosti však najčastejšie signalizuje obmedzený vstup do mora alebo vody, pretože stav vodnej hladiny nie je pre bezpečné kúpanie ideálny. Dôvodom bývajú silné prúdy, vysoké vlny, skaly, zlá viditeľnosť alebo prítomnosť morských živočíchov.

Ak si preto nechcete svoju letnú dovolenku skomplikovať nepríjemným úrazom a vysokým výskytom rizika život ohrozujúcej situácie, dodržiavajte varovania a správajte sa na pláži zodpovedne.

Žltá farba vlajky naznačuje zníženie rizika a nebezpečenstva

Ak sa situácia o niečo zlepší a more je pokojnejšie a bez veľkých rizikových faktorov, na pláži sa môže objaviť červenožltá alebo žltá vlajka. Má varovný charakter, aj tu sa však môže jej význam líšiť v závislosti od konkrétneho regiónu. Pred odchodom na dovolenku si je preto dobré všetky informácie o danej krajine poriadne naštudovať.

Aj žltá vlajka môže signalizovať mierne nebezpečné podmienky v mori, ako sú veľké vlny alebo prúdy, ktoré môžu spôsobiť nebezpečenstvo alebo viesť k rizikovým situáciám. Aj keď je pláž v tomto prípade o niečo prístupnejšia, mali by ste byť (aj ako dobrý plavec) stále obozretní a dodržiavať pokyny miestnych orgánov.

Aj pri zelenej farbe vlajky sa treba správať zodpovedne

Bezpečný vstup na more alebo inú vodnú hladinu môže signalizovať zelená vlajka. Plávanie a rekreácia v mori by mala byť bezpečná, pretože voda nie je ovplyvnená silnými morskými prúdmi, vlnami ani nebezpečnými morskými živočíchmi.

Avšak, aj v prípade zelenej vlajky na pláži je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné opatrenia a pokyny plavčíkov alebo miestnych orgánov, o to viac, ak nie ste skúsený plavec. Treba si uvedomiť, že morské podmienky sa vplyvom rôznych udalostí (najčastejšie je to počasie) môžu pomerne rýchlo zmeniť, takže okrem dodržiavania opodstatnených pravidiel má zmysel monitorovať aj aktuálnu situáciu na pláži.

Čierna vlajka

Aj keď nás na prípadné nebezpečenstvo upozorňuje už spomínaná červená farba vlajky, na vlastné riziko vám vo väčšine dovolenkových rezortov nikto kúpanie v mori pri nej nezakáže, čo však v prípade čiernej farby už neplatí.

Čierna vlajka na pláži signalizuje nebezpečenstvo a úplný zákaz vstupu do vody, pretože aj tu sú dôvodom mimoriadne nebezpečné podmienky, silné prúdy mora, veľmi vysoké vlny, ale tiež búrka, vysoký rizikový stupeň tajfúnu či iné podobné hrozby.

Dôvodom prítomnosti čiernej vlajky na pláži môže byť aj kontaminácia vody, havária alebo prítomnosť nebezpečných živočíchov, ktoré by mohli pre zdravie a bezpečnosť ľudí predstavovať veľké nebezpečenstvo!

V niektorých prípadoch sa čierna vlajka používa aj na signalizáciu núdzovej situácie, ako je napríklad stratená osoba, zranenie alebo iná urgentná udalosť, ktorá si vyžaduje okamžitú pomoc. Rešpektujte preto tento varovný signál a do mora alebo vody v tomto prípade určite nevstupujte!

    1. Čo môžete očakávať od pláže hodnotenej modrou vlajkou?

Inou a možno príjemnejšou formou signalizácie môže byť modrá farba vlajky. Dalo by sa povedať, že sa ňou hodnotí kvalita pláže a vody, a teda opäť zaisťuje vaša bezpečnosť a pohodlie na rekreácii.

Modrá vlajka môže byť udelená pláži, ktorá spĺňa určité kritériá týkajúce sa kvality vody. To znamená, že voda je čistá, bezpečná na plávanie a splňuje stanovené normy pre životné prostredie a zdravie ľudí.

Táto farba vám tiež hovorí, že daná pláž sa zaväzuje k udržateľnému rozvoju a ochrane životného prostredia, čo môže zahŕňať environmentálne zodpovedné správanie, zavádzanie recyklačných systémov, ochranu prírodných oblastí a podporu udržateľného cestovného ruchu.

Pláž označená modrou vlajkou je zvyčajne dobre vybavená bezpečnostnými službami, ako sú plavčíci, záchranári alebo prítomnosťou prvej pomoci, čo zaisťuje vyššiu úroveň bezpečnosti a starostlivosti o návštevníkov.

Ako ste sa teda mali možnosť presvedčiť, farby vlajok na pláži majú pre vaše bezpečie a pohodu zásadný význam. Správne pochopenie výpovednej hodnoty spomínaných farieb vám umožní robiť pri kúpaní na dovolenke informované rozhodnutia, vyhnúť sa riziku a užiť si relax bez obmedzenia a ohrození. Tak na to určite myslite, všímajte si okolie a rešpektujte opodstatnené pravidlá.

Zdroj obrázka:

Willyam Bradberry/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.