Zimné jazdy autom s dieťaťom. Na bezpečnosť má vplyv aj oblečenie

Zima sa nezadržateľne blíži a ak máte zimný termín pôrodu, blíži sa aj narodenie vášho dieťaťa. Nechceme vás strašiť (obzvlášť, ak čakáte svoje prvé dieťa), ale pravdou je, že mať bábätko v zime je v niektorých veciach o niečo komplikovanejšie. Napríklad pri cestovaní autom. Ale nebojte sa, s našimi radami to zvládnete.

0 181

Nie je jedno, čo má dieťa v autosedačke oblečené

To, že na bezpečnosť detí pri jazde autom má zásadný vplyv výber autosedačky, je samozrejmé. V zime však na bezpečnosť vplýva aj to, čo má dieťa v autosedačke oblečené. Hrubé zimné bundy alebo overaly totiž zabraňujú, aby pásy autosedačky naplno plnili svoju úlohu, keďže nepriliehajú tesne k telu.

Na druhej strane, hovoríme o zime a teda treba počítať s tým, že pokiaľ sa interiér nezohreje, v aute bude chladno. A to netreba podceňovať, ak nechcete, aby vaše dieťa prechladlo. Treba tak nejakým spôsobom skĺbiť bezpečnosť s teplotným komfortom.

Môžete auto pripraviť vopred

Čo takto auto predom zohriať? Tak, aby ste dieťa doň naložili, až keď bude v interiéri príjemná teplota. Budete mu môcť vyzliecť hrubú vrchnú vrstvu, aby ste neznižovali bezpečnosť a ani tak nebude vášmu dieťaťu počas prvých niekoľko minút jazdy zima.

Samozrejme, takéto riešenie nie je príliš praktické a dokonca ani nie je vždy použiteľné. Dá sa však na to ísť aj inak. Ako? No predsa tak, že budete počas chladných dní svoje dieťa obliekať spôsobom, ktorý vám umožní sa v čo najväčšej miere prispôsobiť meniacim sa prostrediam (napr. exteriér – auto a pod.)

Vrstviť, vrstviť, vrstviť

Ide o spôsob, ktorý pozná každý turista a mal by ho poznať aj každý rodič: vrstvenie. Tak ako v horách je dobré mať viac tenších vrstiev oblečenia, ktoré môžete počas meniacich sa podmienok ľubovoľne uberať a pridávať, je aj pri obliekaní dieťaťa dobré mať takúto variabilitu.

Aj keď potom v aute vyzlečiete dieťaťu vrchnú vrstvu, stále ho budú dostatočne hriať zvyšné vrstvy. A pokiaľ to nebude opäť niečo extra hrubé, budú si aj pásy naplno plniť svoju bezpečnostnú funkciu. Vhodným oblečením na vrstvenie sú detské pančušky a body.

Pomôže aj čiapka a rukavice, či deka

Ak však chcete mať istotu, že vášmu dieťaťu nebude naozaj zima, kľudne mu na začiatku nechajte čiapku a rukavice. Aj keď ich považujeme len za doplnky, najviac tepla uniká cez hlavu a končatiny, takže na teplotnom komforte (aj) vášho dieťaťa sa podieľajú veľkou mierou.

Prípadne môžete dieťa po uložení a zapnutí v autosedačke ešte prikryť dekou. Samozrejme, len dočasne, pokiaľ sa interiér auta nezohreje. Deku potom nezabudnite odobrať, aby nebolo vášmu drobcovi zas príliš teplo.

Zdroj obrázka:

Autor: Iryna Inshyna / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.