Svetový týždeň dojčenia

0 392

Svetová aliancia na podporu dojčenia (WABA) každoročne vyhlasuje vo viac ako 120 krajinách sveta Svetový týždeň dojčenia – World Breastfeeding Week v období od 1.8 do 7.8. Tak ako po iné roky, aj tento rok sa aj Slovensko pripojí k tomuto projektu. Cieľom je šíriť osvetu o pozitívach, ktoré dojčenie prináša tak pre dieťatko, ako aj mamičku.

Tento rok sa Svetový týždeň dojčenia nesie v znamení „Dojčenie nám uľahčuje život“.

Dojčenie je bez pochýb najideálnejším okamihom pre vytvorenie najsilnejšieho citového puta medzi matkou a dieťatkom. Pri dojčení je dieťatko úzko späté s mamičkou, vďaka čomu cíti pocit bezpečia. Materské mlieko je najideálnejším prostriedkom pre zabezpečenie správnej výživy dieťatka, a preto ho aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča do pol roka života dieťaťa ako výhradné jedlo. V materskom mlieku sú obsiahnuté živiny, rastové a imunologické faktory. Dojčené deti sú menej náchylné na infekčné choroby, sú menej často choré. Dojčenie zabezpečuje správny vývoj mozgu.

Dojčenie pozitívne vplýva aj na mamičku, pretože znižuje popôrodné krvácanie, rovnako tak znižuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov či prsníka.

 

Keďže ja našu maličkú kojím už celých 18.mesiacov, môžem povedať, že všetky pozitíva dojčenia, o ktorých sa píše tak v knihách ako aj na internete sú naozaj pravdivé. Aj vďaka dojčeniu máme s maličkou úžasný vzťah a choroby nás zatiaľ obchádzajú. Veľmi som ocenila dojčenie pri prerezávaní zúbkov, keďže cumlík nepoznáme, vždy si maličká bolesť ukludňovala na prsíčku. Teraz, keď už všetkému rozumie a pozná celkom dosť slov vypýta si mliečko sama. Ak má chuť na mliečko príde: „Mama me-me“!

Takže milé mamičky určite Vám odporúčam dojčite svoje dieťatko tak dlho ako len môžete, ja mám tiež v pláne dojčiť čo najdlhšie!

 

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.