Prečo mladé ženy odkladajú materstvo

0 412

Ako ste si už určite všimli, tento rok sa bude zvyšovať materská dovolenka. Žeby to nejako ovplyvnilo pôrodnosť, zatiaľ nevieme presne definovať. Nájsť dnes ale mamičku – prvorodičku pod tridsať rokov je čoraz ťažšie. Prečo ženy odchádzajú na materskú dovolenku až po tridsiatke?

Prvoradá je kariéra

Kedysi nebolo nič zvláštne na tom, keď mladá žena vo veku šestnásť až osemnásť rokov odchádzala na materskú dovolenku. Povedzme si úprimne, dnes takéto matky nájdeme najmä v sociálne slabších rodinách, poprípade v rozvedených rodinách, kde jednoducho rozvedení rodičia nevedia ustrážiť svoje dospievajúce ratolesti.

Dnešné mladé ženy namiesto toho, aby si založili rodinu, uprednostňujú kariéru. Veď napríklad žena, ktorá chce vyštudovať druhý stupeň vysokej školy končí svoje vysokoškolské štúdium až v dvadsiatom piatom roku života. Dlhý vysokoškolský život, práca a kariérny postup sú najčastejšie dôvody, prečo žena nechce rodiť hneď po absolvovaní vysokoškolského štúdia.

Chýbajúce peniaze, hypotéka

Materstvo je finančne náročná záležitosť. Zároveň je to to najkrajšie, čo žena môže počas svojho života zažiť. Mať niekoho, koho ľúbite viac ako seba, je nezaplatiteľný pocit. Problémom, prečo si ženy nezakladajú rodinu, je aj to, že jednoducho nie sú finančne zabezpečené a nemôžu si dovoliť mať vlastné dieťa. Najmä mladé páry, ktoré už prekročili hranicu a našli si spoločné bývanie, kvôli ktorému sa zadĺžili minimálne na dvadsať rokov života. Mladým párom sa pri predstave zadĺženia na takmer celý život objavia zimomriavky alebo sa začnú dokonca objavovať aj extrémne silné bolesti brucha. Ani sa niet čo čudovať. Situácia je zlá.

Mladé ženy nemajú na výber. Buď odrieknu vysokoškolské štúdium a stanú sa matkami hneď po strednej škole, alebo si najskôr dokončia vysokoškolské štúdium a až potom začnú premýšľať nad tým, či si vôbec založiť rodinu. Čoraz viac žien ani len neuvažuje sa stať matkami, čo je veľká škoda. Predpokladá sa, že v roku 2060 budeme krajinou s najstarším obyvateľstvom v celej EÚ, čo nie je veru potešujúca správa. Buďte matkou čo najskôr. Nielen vy, ale aj vaše dieťatko nebude mať žiadne zdravotné komplikácie. S dočasnou intoleranciou laktózy a s intenzívnym plačom však rátať jednoznačne musíte.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.