Podložky na cvičenie – ako sa zorientovať pri hľadaní tej najlepšej?

0 562

Kvalitná podložka na cvičenie dodá vašim tréningom nový rozmer. Ak o nej ešte len uvažujete, spísali sme pre vás niekoľko tipov, ako postupovať pri nákupe, aby ste si vybrali presne taký typ podložky, aký bude pre vás ideálny. Nie je totiž podložka ako podložka. Teraz nemáme na mysli to, že si máte automaticky zaobstarať najdrahšiu, na ktorú natrafíte, rozhodujúci je najmä účel použitia.

Pripravili sme si pre vás rady, ktoré významne uľahčia rozhodovanie.

Druhy podložiek na cvičenie – prečo na nich vlastne záleží?

Podložky na cvičenie bývajú rôzne: skladacie, vyrobené z 1 celku, hrubšie, tenšie, líšia sa nielen rozmermi a dizajnom, ale aj materiálom. Rozdielov by sme našli naozaj mnoho, no dôvod, prečo ich je toľko na výber, je predovšetkým druh cvičenia, na ktorý sú určené.

Na jogu totiž potrebujete podložku s úplne inými vlastnosťami ako na aerobik. Zaváži však aj to, či bude podložka určená na tréningy v domácom prostredí, alebo skôr v exteriéri, kde sa treba pozerať po odolnejších materiáloch a zaváži aj plánovaná intenzita. Na občasné cviky si vystačíte so základným modelom, no ak budú vaše tréningy naozaj intenzívne, oplatí sa investovať viac.

Parametre, ktoré sú dôležité

Povrch podložky na cvičenie je jedným z faktorov, ktoré si určite treba všímať. Niektoré sú drsnejšie, iné majú hladšiu štruktúru. Drsnejší povrch padne vhod najmä pri náročných pozíciach.

Váš výber by mal odrážať aj vašu výšku a typ postavy. Štíhlejšie postavy, ktorým chýbajú “mäkké tukové vankúšiky”, si pohodlnejšie zacvičia na mäkkších podložkách, naopak, ľuďom so silnejšou postavou budú stačiť tenšie podložky. Výška je tiež dôležitá. V prípade, že máte viac ako 180 cm, lepšie vám budú vyhovovať dlhšie verzie. Šírka podložky býva štandardne približne 60 cm, čo väčšine ľudí umožňuje mať v ľahu na podložke ruky len mierne od tela. Preto sú často vyhľadávané širšie podložky, približne 70 cm.

Zastavme sa na chvíľku aj pri tom, z čoho je podložka vyrobená. Najčastiejšie to býva PVC, no ak vám záleží na planéte, hľadajte aspoň recyklované PVC materiály, alebo rovno ekologickejšie varianty ako prírodný kaučuk, korok, na výber je však aj EVA, TPE, NBR pena, kombinácia mikrovlákna s prírodným kaučukom, jutové podložky a ďalšie.

Príjemné bonusy navyše

Vizuálna stránka tiež nie je zanedbateľná. Je dokázané, že pôsobivý dizajn nás dokáže namotivovať k častejšiemu cvičeniu, takže vaša nová podložka na cvičenie nemusí byť len funkčná, ale mala by byť aj lahodiaca vášmu vkusu.

Zvyčajne máte na výber jednofarebné podložky, ktoré uprednostňujú predovšetkým ľudia, čo sa chcú naplno ponoriť do cvičenia a nenechať sa rozptyľovať vzormi, farebnými kombináciami na podložke. Protipólom k nim sú pestrofarebné a vzorované modely. Niektoré z nich vyzerajú ako mandaly, teda by mali dokázať vizuálne stimulovať mozog, aby ste sa pri cvičení dokázali lepšie uvoľniť. Je len na vás, do ktorej skupiny sa zaraďujete.

Už viete, aký typ podložky bude pre vás najvhodnejší? Na hop-sport.sk si určite vyberiete!

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.