Kupujeme autosedačku pre novorodenca. Aké rôzne typy sú a aké majú výhody, či nevýhody?

Ak očakávate narodenie potomka a máte auto, nevyhnete sa investícii do autosedačky. Tá je totiž pri jazde autom povinná pre všetky deti, ktoré sú nižšie ako 150 cm a vážia menej ako 36 kg. Hneď pri kúpe prvej autosedačky však zistíte, že na výber máte z viacerých typov, ktoré sa odlišujú tým, dokedy ich je možné využívať. Ktoré sú to a aké majú výhody, či nevýhody?

0 180

Autosedačky 0 – 13 kg

Najmenším typom sú takzvané vajíčka, čiže autosedačky pre deti s hmotnosťou 0 – 13 kg, čo je zhruba do 18 mesiacov. Novorodencom poskytujú maximálnu ochranu a možno v nich dieťa aj prenášať. Niektoré vajíčka je možné napojiť aj na kompatibilný kočík. Manipuláciu s vajíčkom je možné si uľahčiť aj základňou, ktorá ostáva v aute a autosedačka sa do nej len zacvakáva (ak má výrobca vajíčka takýto doplnok v ponuke).

Nevýhodou tohto typu autosedačiek je, že ani sa nenazdáte a budete kupovať novú, keďže dieťa z nej rýchlo vyrastie. Ako sme už spomenuli, väčšinou sa uvádza, že takáto autosedačka je zhruba do 18 mesiacov, ale môže sa kľudne stať, že vaše dieťa bude potrebovať väčšiu autosedačku už po roku.

Autosedačky 0 – 18 kg

Väčšie sú autosedačky pre deti s hmotnosťou 0 – 18 kg. Tie už môžeme považovať za „rastúce“, keďže poslúžia novorodencovi, dojčati aj batoľati. Výhodou tak je, že takáto autosedačka vám vydrží dlhšie. Väčšinou bývajú polohovateľné, takže je ich možné nastaviť do polohy pre sedenie aj pre spánok.

Nevýhodou je, že stratíte možnosť prenášať dieťa v autosedačke, keďže tieto (a všetky ďalšie, ktoré spomenieme) autosedačky už ostávajú „napevno“ v aute. A tiež nie je možné ich využitie predčasne narodenými deťmi alebo novorodencami s nízkou pôrodnou váhou.

Autosedačky 0 – 25 kg

Autosedačky pre deti s hmotnosťou 0 – 25 kg sú vhodné až do 7 rokov. Kúpou takejto autosedačky tak máte „vystarané“ až pokiaľ vaše dieťa nepôjde do školy. Tieto autosedačky totiž majú široké možnosti, čo sa týka polohovateľnosti, takže dokážu zabezpečiť požadovaný komfort rôzne veľkým deťom.

Opäť však platí, že pre predčasne narodené deti alebo novorodencov s nízkou pôrodnou váhou nie sú tieto autosedačky vhodné. A ešte jedna potenciálna nevýhoda. Musíte počítať s tým, že 7 rokov je dosť dlhá doba a možno budete kupovať novú autosedačku aj skôr. Jednoducho kvôli tomu, že sa po rokoch príliš opotrebuje, čo môže mať vplyv aj na jej bezpečnosť.

Autosedačky 0 – 36 kg

Posledným typom autosedačiek, z ktorých máte na výber pri novorodencovi, sú autosedačky pre deti s hmotnosťou 0 – 36 kg. Takáto autosedačka môže potenciálne poslúžiť dieťaťu až dovtedy, pokiaľ nebude môcť sedieť v aute bez autosedačky. Nielenže „starosti“ s autosedačkou vyriešite jedným modelom, ale zároveň aj ušetríte, keďže nebudete musieť postupne kupovať viac autosedačiek. Samozrejmosťou je maximálna polohovateľnosť, aby bolo možné v autosedačke voziť dieťa počas dlhých rokov.

Nevýhodou je, že okrem predčasne narodených detí a novorodencov s nízkou pôrodnou váhou nie sú takéto autosedačky vhodné ani pre deti s rastovými odchýlkami. Je tu tak určité riziko. A taktiež je tu potenciálny problém prílišného opotrebovania s negatívnym vplyvom na bezpečnosť autosedačky.

Zdroj obrázka:

Autor: BaLL LunLa / Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.