Dovolenka v Turecku: Rady, vďaka ktorým sa vyhnete nepríjemným prekvapeniam

0 631

Poďte spoločne s nami zistiť, ako si vybrať a užiť dovolenku v Turecku a vrátiť sa domov s príjemnými spomienkami a zážitkami.

Víza a podmienky vstupu do Turecka

Na dovolenke v Turecku si s občianskym preukazom určite nevystačíte. Napriek tomu, že podmienky vstupu do tejto krajiny závisia od účelu vašej cesty, pas je základným cestovným dokladom každej návštevy Turecka.

Ministerstvo zahraničných vecí SR a Veľvyslanectvo Tureckej republiky v Bratislave i Ankare presnejšie uvádzajú, že pri cestách do Turecka musia mať slovenskí občania (vrátane detí) platný cestovný doklad, ktorým je cestovný pas s platnosťou minimálne o 150 dní dlhšie, než je dátum (deň) vstupu na územie Turecka.

Čo sa týka víz, za účelom turistiky platí (od 23. augusta 2013) bezvízový styk, takže slovenskí občania pri cestách do Turecka, ktoré nepresiahnu 90 dní pobytu (v rámci obdobia 180 dní) môžu cestovať bez víz. Ak je naopak predmetom vašej cesty do Turecka napríklad štúdium alebo práca s dlhším pobytom v krajine, musíte si zabezpečiť aj vízum.

Zvážte, aké sú vaše priority

Skôr ako sa necháte zlákať lacným last minute termínom dovolenky v Turecku, si naozaj dobre premyslite, čo vlastne od plánovaného výletu očakávate. Niekto uprednostňuje vylihovanie pri mori, iný chce spoznávať okolie, jeho históriu, pamiatky a rád sa pritom ešte aj zabáva.

Vybrať si v Turecku oblasť, ktorá dokáže uspokojiť všetky tieto a iné potreby nie je našťastie vôbec náročné, pretože Turecko má mnoho destinácií, ktoré vám ponúkajú rôzne zážitky. Ak túžite napríklad po čisto plážovej dovolenke, skúste miesta ako Antalya, Alanya, Side alebo Bodrum.

Milovníci histórie by mohli uprednostniť dovolenku vo forme poznávacích zájazdov do Istanbulu, Efesu alebo Cappadocie. Nájdete tu aj preslávený vrch Ararat, ktorý je podľa knihy Genezis považovaný za prvým prístav Noemovej archy po opadnutí vody po potope.

Nezabudnite však na to, že počas hlavnej dovolenkovej sezóny vám budú počas celého dňa robiť spoločnosť aj vysoké teploty, čo nemusia všetci dobre znášať.

Vyberte si dobrú cestovku

Turecko je veľmi exotická krajina, na ktorej spoznávanie sa je dobré poistiť aj službami cestovnej kancelárie, pretože v prípade problémov máte väčšiu záruku v rýchlej pomoci. Rovnako to platí s cestovným poistením, ktoré by malo byť naozaj komplexné a pokrývať široké spektrum prípadných škodových udalostí.

Výber poistenia a cestovky si naozaj dobre zvážte, pretože nie všetky spoločnosti ponúkajú rovnakú kvalitu služieb. Prečítajte si recenzie od iných turistov, a zvážte tiež kvalitu zákazníckeho servisu.

Je dobré si overiť, čo všetko je zahrnuté v danej cene dovolenky – napríklad výlety, strava alebo iné aktivity a nesmierne dôležité služby delegáta v krajine. Na prítomnosť delegáta v krajine si dajte obzvlášť veľký pozor, ak vám robí problém jazyková bariéra.

Informujte sa o kultúrnych rozdieloch

Turecko je krajina s bohatou kultúrou a históriou, ktorá sa od európskeho sveta v mnohých smeroch líši, čo môže pri vašej prvej návšteve tejto destinácie predstavovať problém. Oboznámiť sa vopred s tamojšími zvykmi, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, sa teda určite vyplatí.

Značná časť miestneho obyvateľstva patrí k moslimom, ktorí majú zakázané jesť bravčové mäso. Dôvody sa uvádzajú viaceré. Jedným z nich mohol byť aj fakt, že v krajine sa do určitého obdobia chladiace zariadenia vôbec nepoužívali a nakoľko bravčové mäso najviac podlieha skaze, jeho konzumácia bola údajne z tohto dôvodu zakázaná.

Iná verzia tvrdí, že prasa je nečisté zviera, ktoré zožerie všetko, čo mu príde do cesty. Je tu tiež legenda, ktorá spomína, že práve prasa pomohlo prorokovi Mohamedovi, takže z úcty k nemu je jeho konzumácia zakázaná.

Ak sa rozhodnete pre návštevu mešity, je potrebné (najmä u žien) rešpektovať oblečenie, ktoré vaše telo dobre zahaľuje. Na trhoch nemusí byť všetkým príjemné a niekedy až vtieravé oslovovanie predavačov a vyjednávanie ceny za ponúkaný tovar. Treba si tiež uvedomiť, že život a jeho úroveň v časti dovolenkových rezortov býva logicky iná ako v častiach, ktoré osídľujú bežní ľudia. Ničoho nepríjemného sa však nemusíte obávať, pretože pre väčšinu miestnych predstavuje každý turista vzácny zdroj príjmu.

Prečítajte si recenzie, pozrite mapu a pustite video

Užitočné sú aj recenzie, ktorým však netreba pripisovať vždy veľkú váhu, pretože každý z nás hodnotí veci inak. Niekto tiež cestuje sám, iný s celou rodinou či malými deťmi. Urobte si preto z dostupných zdrojov malú analýzu a výber sa určite podarí.

Konkrétny hotel si vyhľadajte na mape, okrem recenzií si pozrite dostupné fotografie, prípadne pustite video na You Tube, aby ste mali naozaj detailný prehľad. O najlepších hoteloch v Turecku si môžete veľa zaujímavého prečítať, vďaka čomu sa dozviete o zvolenom rezorte alebo konkrétnom mieste či pláži naozaj všetko.

Zvážte sezónu

Turecko môže byť v lete veľmi horúce, zatiaľ čo v zime sú niektoré oblasti naopak chladnejšie. V podstate sa ale dá v Turecku dovolenkovať celoročne a aj počas septembra dosahujú teploty vzduchu okolo 30 stupňov, vďaka čomu je aj more stále vhodné na kúpanie.

Avšak pozor! Slovenské letiská vám prepravu (charterovými letmi) zaručia maximálne a väčšinou do konca októbra. V iných mesiacoch to musíte skúsiť cez iné zahraničné letiská. Obľúbená a blízka je napríklad Viedeň, Praha alebo Budapešť.

Vyvarujte sa bežným turistickým pasciam

Ako každá populárna destinácia, aj Turecko má svoje „tourist traps“, kde môžu byť ceny nafúknuté alebo kvalita služieb nižšia.

Turecko je známe svojimi trhmi s oblečením a koreninami, ktoré veľmi často nájdete aj v blízkosti hotela. Napriek tomu, že ceny nie sú vo väčšine obchodov a bazárov pevne stanovené a môžete zjednávať, v blízkosti hotela budú sumy tovaru logicky vždy vyššie. Ak sa však vydáte mimo rezort, nakúpite omnoho lacnejšie.

Ak už spomíname cestu mimo rezort, druhou pascou na turistov sú taxíky. Aj keď je to možno pohodlnejšia voľba. V porovnaní s „dolmušami“ (miestnymi autobusmi) si za cestu taxíkom poriadne priplatíte. Naopak, Dolmus vás dovezie aj do niekoľko kilometrov vzdialenej Alanye alebo Side za 2 €.

Zaujímavé tiež je, že za cestu môžete zaplatiť vodičovi až po vystúpení z autobusu, takže, stačí nastúpiť na správny spoj s označením cieľovej destinácie a výlet za dobrodružstvom sa môže začať. Nečakajte ale žiadne lístky ani karty s čipom, stačí dať šoférovi peniaze.

Vyberte si dobrý hotel a oblasť

Veľmi veľa ľudí si povie, že na dovolenku nejde kvôli ubytovaniu, ale okoliu, moru, kúpaniu a iným príležitostiam. Aj keď na hotelovej izbe strávite len minimum času a väčšinou je to miesto na prespanie, v prípade Turecka je dobré si zvoliť (aj z hygienického hľadiska) väčší a lepší hotel.

Pozrite si recenzie, videá, vzdialenosť hotela od mora a letiska. Tiež je rozdiel medzi hotelom a rezortom, pričom svoju úlohu tu zohráva aj strava. Mnohé rezorty sú naozaj luxusné, niekedy (na naše pomery) až gýčovito prezdobené, na druhú stranu sa zas budete na dovolenke aspoň na chvíľu cítiť ako v raji.

Zamerajte sa pri výbere lokality na kvalitu pláže

V prípade letných dovoleniek je veľkým kritériom ich výberu more a pláž. Tie turecké sú naozaj obrovské, čisté, dlhé niekoľko kilometrov a väčšinou pieskové s pozvoľným vstupom do mora. Ak ale milujete viac kamienky a štrk, odporúčame vám zvoliť niektorý z hotelov v oblasti Alanya, Colakli alebo Okulcalar, ktoré sú však od letiska dosť vzdialené, takže dovolenka sa vám môže o túto cestu skrátiť.

Naopak, na nádherné pláže so zlatistým pieskom je bohatá oblasť Side, kde nájdete aj preslávený Apolónov chrám, presnejšie jeho pozostatky a múzeum.

Je toho naozaj veľa, na čo by ste si mali dávať pri výbere každej dovolenke dobrý pozor. Tento stručný prehľad dôležitých informácií by vám však mohol pomôcť si dovolenku v Turecku užiť ešte viac, tak na to myslite a domov sa vrátite len s tými najlepšími spomienkami.

Zdroj obrázka:

Lukasz Janyst/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.