Chyby, ktoré vám môžu zničiť poklady zimnej záhrady

0 36

 

Leto sa s nami pomaly rozlúčilo a spolu s ním aj teplé dni plné slnka. Ak ste sa však rozhodli, že si chcete túto sezónu predĺžiť a vytvoriť na svojej terase malú zimnú záhradu, ste na správnej ceste. Pestovanie rastlín v kvetináčoch má svoje čaro, no zároveň nesie so sebou aj určité riziká. Prečo sa niektoré rastliny stávajú obeťou našich dobre mienených, no nesprávnych rozhodnutí?

Pozrime sa na niekoľko bežných chýb, ktoré môžu zničiť krásu vašej zimnej záhrady.

Nekvalitný substrát

Keď sa rozhodnete pre výsadbu kvetov a zelených rastlín v kvetináči, kvalitný substrát je základ. Nejde však len o obyčajnú „hlinu“. Použitie nevhodného materiálu je ako postaviť dom na piesku. Zlý substrát môže obsahovať málo živín, byť príliš ťažký alebo naopak ľahký a nepriepustný. Výsledkom je, že korene rastlín nemajú dostatok priestoru ani živín na zdravý rast.

Riešením je investovať do naozaj kvalitnej pôdy, ktorá je vhodne „namiešaná“ pre konkrétne druhy rastlín. Napríklad sukulenty potrebujú ľahký a priepustný substrát, zatiaľ čo bylinky ocenia viac bohatý na humus. Vždy je dobré tiež sa poradiť v záhradkárstve alebo si urobiť malý prieskum.

Nedostatočná drenáž a hydratácia

Voda je pre rastliny životne dôležitá, no pri ich „pobyte“ v kvetináčoch často platí, že všetkého veľa škodí. Nedostatočná drenáž je jednou z najčastejších príčin úhynu rastlín, pretože, keď sa voda v spodnej časti kontajnera hromadí a nemá kam odtiecť, korene začínajú podliehať hnilobným procesom.

Pri výsadbe preto nezabudnite na drenážnu vrstvu na dne kvetináča. Použite keramzit, kamienky alebo rozbité kúsky terakotových kvetináčov. Taktiež sa uistite, že kvetináče majú dostatočné odtokové otvory.

Kombinácia nesprávnych druhov

Nie každá rastlina si „sadne“ so svojím susedom na terase alebo balkóne. Kombinácia jednotlivých druhov kvetov s ich rozdielnymi nárokmi na svetlo, vlhkosť či teplotu je preto častou chybou, ktorá vás môže pripraviť o vzácne kúsky malej záhrady pri dome alebo byte. Dobre si teda pri výbere dávajte pozor na to, čo sa s čím znesie a môže zdieľať jeden kvetináč.

Sukulenty potrebujú málo vody a nízku vlhkosť, zatiaľ čo paprade sú presne opačný prípad. Skomplikovať vám to môžu aj rastliny s rôznou rýchlosťou rastu: Napríklad rýchlo rastúce rastliny, ako sú niektoré trávy, môžu prerásť pomaly rastúce druhy, čím ich môžu vytlačiť z priestoru.


Rastliny s rozdielnymi nárokmi na pôdu, ktoré preferujú viac kyslosti (napr. azalky), by nemali byť pestované s rastlinami, ktoré vyžadujú viac zásaditý základ (napr. levanduľa).

Nezabudnite aj na rozdielne výšky rastlín. Vyššie druhy umiestnite do zadnej časti, zatiaľ čo nižšie pred ne, čím všetky rastliny dostanú to, čo potrebujú.

Podcenená citlivosť na počasie

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, teplotné výkyvy môžu byť pre niektoré rastliny v kvetináčoch smrteľné. Určité druhy sú mimoriadne citlivé na chlad a prievan, iné zas nezvládajú prílišné teplo a priame slnko. Musíte sa preto naučiť z týchto známych faktov vyťažiť maximum a „vyzdobiť“ si svoju oázu rastlinkou, ktorá si s danými podmienkami bude rozumieť.

Podcenenie týchto faktorov môže viesť k zmareniu všetkého vášho úsilia. Ak máte rastliny, ktoré neznášajú mrazy, presuňte ich na zimu do interiéru alebo ich zakryte netkanou textíliou. Pri príliš vysokých teplotách zas dbajte na to, aby boli umiestnené v tieni a pravidelne ich kontrolujte.

Záhrada na terase či v zimnej záhrade je skvelý spôsob, ako si predĺžiť sezónu a tešiť sa z krásy rastlín aj počas chladnejších mesiacov. Vyhnite sa však týmto chybám a uvidíte, že vaše rastliny vám to odplatia bujným rastom a zdravím.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.