Najnovšie poznatky o kojení od našich českých susedov

0 373

Podľa najnovšej štúdie, ktorú zverejnil český portál supermamy.cz sa plne kojené bábätka nevyvíjajú podľa rastových tabuliek z tradičnej odbornej literatúry. Plne kojené bábätká totiž v prvých mesiacoch života naberajú váhu rýchlo, a po pár týždňoch sa tempo spomalí. Dokonca aj detskí pediatri hneď ako zaznamenajú spomalenie tempa rastu bábätka, odporučia mamičke, aby začala s príkrmami. Čo je samozrejme v súčinnosti s doteraz dostupnými odbornými publikáciami. Najnovšia štúdia však poukazuje na fakt, že príliš skoré podávanie príkrmov detičkám viac škodí ako prospieva.

Aké sú výsledky štúdie?

Z najnovšej štúdie českých vedcov vyplýva, že bábätká, ktoré boli plne kojení počas prvých 6.mesiacov života sa vyvíjajú úplne inak ako tie, ktorým bolo podávané umelé mliečko. Plne kojené detičky rastú rýchlejšie počas prvých troch mesiacov života, a následne sa ich rast výrazne spomalí. Počas nasledujúcich troch mesiacov sa tempo ich rastu spomalí, nakoľko sa začnú výrazne viac pohybovať a sú štíhlejšie oproti detičkám, ktorým je podávané umelé mliečko. O tomto fakte však mnoho rodičov vôbec netuší a rovnako sa tým nezaoberajú ani detskí pediatri. Veľa žien preto začne svojim detičkám podávať príkrmy, čo je úplne zbytočné a najmä pre detský tráviaci trakt zaťažujúce. Detičky by mali byť počas prvých 6.mesiacov života plne kojené, a až počas nasledujúceho roka resp. roka a pol by sa malo začať s príkrmami.

Deti, ktoré sú kojené len krátko, alebo neboli kojené vôbec trpia oveľa častejšie rôznymi chorobami, či už sú to infekcie dýchacích ciest, obezita, hypertenzia, zažívacie problémy, problémy s močovým traktom, zubnými kazmi.

Štúdia tiež poukazuje na prínosy, ktoré prináša kojenie aj ženám – matkám. Ženy, ktoré svoje deti nekojili vôbec alebo len niekoľko dní majú vyššie riziko vzniku rakoviny prsníkov, vaječníkov, trpia nadváhou, metabolickými problémami, osteoporózou, trápi ich úzkosť a stres.

O výsledkoch štúdie informovala Markéta Paulová zo Štátneho zdravotného ústavu v Českej republike.

Ako sú na tom ženy s kojením v Čechách?

Až 90% budúcich mamičiek v susedných Čechách túži po narodení svoje dieťatko kojiť. Ako však z výskumu vyplýva po skončenom 6.mesiaci života dieťaťa zostáva kojiť svoje dieťatko len každá piata žena.

Dôležité je ale povedať, že existujú ženy, ktoré svoje detičky kojiť nemôžu (zo zdravotných dôvodov), iným detičkám materské mliečko nestačí, a preto im musia mamičky podávať umelé mliečko.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.