Máte vysoký krvný tlak? Stačí 3000 krokov a môže sa znížiť

0 216

Možno však budete prekvapení, že na zmiernenie alebo úplné eliminovanie následkov hypertenzie vám stačí urobiť denne len niekoľko krokov. Poďme sa spoločne o tom presvedčiť.

Čo je hypertenzia?

Hypertenzia je stav, pri ktorom krvný tlak v cievach tela stúpa nad normálnu úroveň. Je to miera sily, ktorou prúdi krv cez cievy alebo tlak, ktorý vyvíja krv na steny ciev. Miera tohto tlaku je nesmierne dôležitá, pretože určuje, s akou ľahkosťou táto životne dôležitá tekutina prechádza našimi žilami a dodáva kyslík a živiny do všetkých orgánov a tkanív organizmu.

Normálny krvný tlak sa obvykle pohybuje okolo hodnoty 120/80 mm Hg (u novorodencov býva normálny tlak okolo 100/70 mm Hg). Prvá číslica nameranej hodnoty predstavuje systolický tlak, čo je tlak pri stiahnutí srdca a druhá číslica značí diastolický tlak, čo je tlak počas relaxácie srdca. Ak máte dlhodobo tlak v hodnotách nad 130/80 mm Hg môže ísť o hypertenziu.

Kedy vzniká a prečo?

Hypertenzia môže vzniknúť z viacerých dôvodov a má rôzne príčiny. Najčastejšími z hlavných a vplyvných faktorov sú:

  • Genetická predispozícia: Genetika zohráva rolu pri viacerých ochoreniach, ak máte preto rodinnú anamnézu hypertenzie, automaticky môžete mať aj väčšie riziko jej vzniku.

  • Životný štýl: Nedostatočná fyzická aktivita, nezdravá strava s vysokým obsahom soli a tuku, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a stres môžu viesť k hypertenzii.

  • Nadváha a obezita: Aj prebytočná hmotnosť zvyšuje riziko hypertenzie, pretože tukové bunky môžu produkovať látky, ktoré ovplyvňujú krvný tlak.

  • Vek: S vekom sa riziko vzniku hypertenzie zvyšuje tiež a dôvodom je starnutie ciev a strata ich pružnosti.

  • Ďalšie zdravotné problémy: Veľmi často môžu byť príčinou vzniku hypertenzie aj niektoré zdravotné stavy, ako sú cukrovka, ochorenia obličiek alebo hormonálne poruchy a zmeny.

  • Znížená citlivosť na inzulín: Inzulín je hormón, ktorý reguluje hladinu cukru v krvi. Osoby s inzulínovou rezistenciou alebo diabetesom môžu mať preto zvýšené riziko hypertenzie.

  • Spánková apnoe: Opakujúce sa krátke zastavenie dýchania počas spánku môžu viesť k nedostatočnému zásobovaniu krvi kyslíkom, čo máva za následok zvýšenie krvného tlaku.

Aké má vysoký krvný tlak pre naše telo následky

Vysoký krvný tlak, ktorým na Slovensku trpí viac ako 240 tisíc ľudí, je veľmi nebezpečný stav, ktorý môže mať pre naše telo vážne a dlhodobé následky, pretože neustále zvýšený tlak na stenách ciev spôsobuje poškodenie orgánov a tkanív.

Následkami vysokého tlaku môžu byť napríklad:

  1. Srdcové ochorenia: Vysoký krvný tlak zaťažuje srdce tým, že musí pumpovať krv proti vyššiemu odporu v cievach, čo môže spôsobiť zväčšenie srdcových komôr a zvýšiť riziko srdcových ochorení, ako je ischemická choroba srdca alebo infarkt myokardu.

  2. Mŕtvica: Ako sme spomínali v úvode, vysoký krvný tlak je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku mŕtvice. Príčinou je zvýšenie tlaku poškodzujúce krvné cievy v mozgu a spôsobujúce mŕtvicu, ktorá máva závažné následky vrátane porúch reči, paralýzy a dokonca smrti.

  3. Ochorenia obličiek: Vysoký krvný tlak môže poškodiť aj malé cievy v obličkách, čo vedie k chronickým ochoreniam obličiek a ich zníženej funkčnosti.

  4. Ochorenia očí: Dlhodobo vysoký tlak vplýva aj na cievne zásobenie očných tkanív, čo môže viesť k ochoreniam očných štruktúr, prípadne problémom s tlakom.

  5. Ateroskleróza: Vysoký krvný tlak prispieva k tvorbe plakov v cievach, čo sa nazýva ateroskleróza. Tieto plaky môžu zužovať cievy a obmedzovať prietok krvi, čo môže spôsobiť srdcové choroby a problémy so cievnym systémom.

  6. Zlyhanie srdca: V dlhodobom horizonte môže vysoký krvný tlak spôsobiť aj zlyhanie srdca, ktoré nedokáže pumpovať krv efektívne, aby uspokojilo potreby tela.

  7. Demencia: Niektoré výskumy ukazujú tiež spojenie medzi hypertenziou a demenciou, vrátane Alzheimerovej choroby.

  8. Sexuálne problémy: U mužov môže hypertenzia prispieť k erektilnej dysfunkcii, u žien k sexuálnym problémom.

Nepríjemné na tom celom je, že vysoký krvný tlak je často tichý a dlhodobo asymptomatický stav, o ktorom nemusíme ani tušiť, až kým sa naplno neprejaví. Pravidelné meranie a kontrola tlaku sú teda základ dobrého zdravia.

Účinné spôsoby boja s hypertenziou

Boj proti hypertenzii si vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa zmeny životného štýlu a, v niektorých prípadoch, liečbu liekmi na predpis.

Samozrejmosťou je zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, znižovanie stresu, kontrola hmotnosti, obmedzenie alkoholu a tabaku, cukrov aj nezdravých tukov.

Riadenie vysokého krvného tlaku je ale dlhodobým procesom a vyžaduje si trvalé zmeny životného štýlu. Ak máte s ním problémy, okrem optimálnej životosprávy, sa odporúča aj komunikácia a spolupráca s odborným lekárom.

Prečo a ako dokáže vysoký krvný tlak znížiť obyčajná chôdza

Ako sme spomínali, jednou z najlepších prevencii vzniku vysokého krvného tlaku je pravidelná fyzická aktivita. A nakoľko je práve chôdza jednou z jej najjednoduchších foriem, mali by ste ju začleniť do svojho každodenného života.

Ako ukazuje jedna nedávna štúdia, aj relatívne minimálne množstvo chôdze, konkrétne 3000 krokov denne, môže mať významný vplyv na kontrolu vysokého krvného tlaku. Ako je to možné?

Chôdza je nízko – až stredne intenzívna fyzická aktivita, ktorá nezaťažuje srdce a cievy tak, ako intenzívnejšie cvičenie. To umožňuje ľuďom, ktorí sú menej aktívni alebo majú obmedzenia, začať cvičiť bez nadmernej záťaže.

Pravidelná chôdza (aj počas prechádzky s deťmi) môže pomôcť posilniť srdcové svaly, zlepšiť prietok krvi a zvýšiť celkovú kardiovaskulárnu kondíciu. Toto má priaznivý vplyv na krvný tlak.

Z toho všetkého teda vyplýva, že výskum, ktorý zistil, že približne 3000 krokov denne môže znížiť krvný tlak u starších dospelých, znamená jednoduchý a efektívny spôsob, ako bojovať proti hypertenzii.

Potraviny, ktorých konzumácia môže hladiny vysokého krvného tlaku znížiť

Konzumácia zdravých potravín je ďalším kľúčovým aspektom v riadení vysokého krvného tlaku. Tu je zoznam niekoľkých potravín, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak a prispieť k celkovému zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia:

  • Ovocie a zelenina;

  • Celozrnné potraviny;

  • Ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín;

  • Orechy a semená;

  • Nízkotučné mliečne výrobky;

  • Cesnak;

  • Červená repa;

  • Hnedý hrášok;

  • Olivový olej;

  • Zelený čaj.

Je dôležité poznamenať, že výživa hrá kľúčovú úlohu pri kontrole krvného tlaku, no nie je to jediný faktor. Zdravý životný štýl, ako je pravidelná fyzická aktivita, minimalizácia stresu a obmedzenie príjmu soli a alkoholu – tiež hrá dôležitú úlohu pri riadení vysokého krvného tlaku. Pred značnými zmenami vo svojej strave je rovnako vždy vhodné konzultovať vaše kroky s lekárom alebo nutričným odborníkom, tak na to všetko vo vlastnom záujme myslite.

Zdroj obrázka: Oleksandra Naumenko/Shutterstock.com

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.