Ako si poradiť, keď choré dieťa odmieta lieky?

0

Zima môže byť nielen krásnou rozprávkovou krajinou, ale aj časom horúcich čajov, čapíc na ušiach a… nekonečnej sezóny prechladnutí a vírusových infekcií. Najmä pre rodičov malých detí je toto obdobie veľmi často obrovskou výzvou, pretože čelia nielen nočnému kašľu a nekonečnému utieraniu nosa, ale aj „bitke“ o podanie liekov. Mnohé ratolesti totiž lieky kategoricky odmietajú – a presvedčiť ich, aby spolupracovali, môže pripomínať vojnovú stratégiu. Ako to zvládnuť bez toho, aby sa stal z liečenia traumatický zážitok pre všetkých zúčastnených?

Existujú viaceré účinné a láskavé tipy, ktoré pomáhajú rodičom zvládnuť tieto nie vždy príjemné situácie.

Násilie nič nevyrieši: začnite spoluprácou

Prvá zásada znie: nikdy nenúťte dieťa k užívaniu liekov násilím. Predstavte si, že ste chorí a niekto vás, dospelého človeka, chytí za ruky a nohy a nasilu vám dáva lieky. Znie to hrozne, však? Pre deti je to ešte traumatickejšie. Takéto správanie môže viesť nielen k okamžitému odporu, ale aj k dlhodobému narušeniu dôvery medzi dieťaťom a rodičmi.

Lepšie je pristupovať k podávaniu liekov ako k spoločnej úlohe, kde sa dieťa cíti byť súčasťou procesu. Dajte mu pocit kontroly – možno si môže samo vybrať lyžičku, z ktorej liek vypije, alebo pohárik, z ktorého zapije tabletku a akoby „samo“ prispeje k úspešnému odstráneniu svojho nepríjemného zdravotného stavu.

Triky s tabletkami: skryte ich do obľúbeného jedla

Tablety a kapsuly sú u detí často „no-go zóna“. Pohľad na ne vyvoláva u mnohých malých pacientov reflexné „nie“. Ak však lekár predpíše liek vo forme tabletky, existujú viaceré spôsoby, ako ho do bruška dieťaťa prepašovať bez boja.

Jedným z najúčinnejších trikov je rozdrviť tabletku na jemný prášok (ak to typ lieku dovoľuje – pri antibiotikách sa vždy poraďte s lekárom) a zmiešať ju s niečím chutným. Ovocné pyré, jogurt, obľúbená kaša – to všetko môže zamaskovať nepríjemnú chuť. Navyše, deti to vnímajú skôr ako pochúťku než povinnosť.

Rodičia by mali myslieť aj na správne polohovanie – tabletky alebo jedlo s liekom podávajte v sede či stoji, aby sa minimalizovalo riziko prilepenia lieku na pažerák. Nezabudnite, že po podaní tabletky by si dieťa nemalo ľahnúť aspoň dve minúty.

Sirupy a suspenzie: ako na ich podávanie?

Farmaceutické firmy to myslia dobre, keď pridávajú do detských liekov ochucovadlá. Jahodový alebo banánový sirup však nie vždy zaboduje – najmä ak je choré dieťa podráždené alebo má poškodené chuťové poháriky.

Ak dieťa odmieta užiť tekutý liek priamo z lyžičky, jednorazová injekčná striekačka je skutočným zázrakom. Ako na to?

  1. Zaobstarajte si čistú striekačku a natiahnite do nej potrebné množstvo lieku.

  2. Odpútajte pozornosť dieťaťa – ukážte mu obľúbenú hračku alebo si spolu pozrite krátke video.

  3. Jemne vstreknite liek do ústnej dutiny, konkrétne do „lícneho vrecka“. Dôležité upozornenie: nikdy nenasmerujte liek na koreň jazyka, aby ste predišli dáviacemu reflexu.

Nosné kvapky? Hlavne s asistenciou

Ani boj s nosnými kvapkami nie je pre rodičov žiadnou ojedinelou situáciou. Aj keď ich aplikácia trvá len pár sekúnd, pre dieťa to môže byť extrémne nepríjemné. Základom úspechu je správna technika a spolupráca dvoch dospelých.

  1. Pri dojčatách sa kvapky podávajú v ľahu. Staršie deti môžu sedieť s mierne zaklonenou hlavou.

  2. Jeden dospelý fixuje hlavu dieťaťa a druhý rýchlo aplikuje kvapky pomocou pipety.

  3. Ak chcete zabrániť úzkosti, rozptýľte dieťa hračkou alebo zábavným obrázkom.

Očné a ušné kvapky: ticho počas spánku

Očné kvapky sú špecifické a ani pre dospelých nebývajú veľmi príjemné. Pomerne účinným spôsobom ich aplikácie je, podávať ich do ľahko zavretého oka, ideálne pri koreni nosa. Odborní pediatri ich dokonca u detí odporúčajú podávať počas spánku. Spiacemu dieťaťu jemne potiahnite dolné viečko a kvapnite liek do vnútorného kútika oka v primeranom množstve, aby to nebola zas šoková terapia.

Pri ušných kvapkách pomáha, ak dieťa zaujme obľúbená rozprávka. Postavte sa vedľa neho s pripravenou pipetou, zahrejte kvapky na teplotu tela (napríklad podržaním vo vašej dlani) a aplikujte ich opatrne, pričom dbajte na hygienu.

Aj keď sa môže zdať podávanie liekov ako nekonečný stres, správne triky dokážu zázraky. Urobte si z toho hru. Napríklad: „Čo keby sa tento sirup premenil na raketu, ktorá vletí do tvojho bruška a zničí všetky zlé bacily?“ Alebo: „Kto rýchlejšie vypije pohár vody po tabletke – ty alebo maminka?“

Štúdie ukazujú, že pozitívne emócie môžu zmierniť stres a zvýšiť šancu na spoluprácu dieťaťa. Preto majte trpezlivosť, buďte láskaví a odmeňte dieťa za každý úspešný pokus – napríklad pochvalou alebo malou hračkou. Dôležité je, aby ste vždy pristupovali k tejto situácii s láskou – pretože práve tá je pre deti najväčším liekom zo všetkých.

Zanechajte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.